Yetişkin Ortodonti

Yetişkin Ortodonti Tedavisi

Erken yaşlarda tedavi edilmeyen ortodontik bozukluklar nedeniyle dişlerde çapraşıklık, ileri ya da geri çene durumları görülen yetişkinlerde, bu problemleri ortadan kaldırmak için yetişkin ortodonti tedavisi uygulanır. Yetişkinlerde ortodonti tedavisi, ileri yaşlarda dahi güzel bir gülüş ve sağlıklı ağız yapısı oluşturmak amacıyla yapılmaktadır. Geçmişte imkansızlık ya da vakitsizlik nedeniyle ertelenen, yetersiz ya da yarım kalmış ortodontik tedaviler, dişlerin kaybedilmesiyle oluşan problemler, diş eti çekilmesi gibi sorunlardan kaynaklı sebepler yetişkin dönemde ortodontik tedaviye duyulan ihtiyacı arttırmaktadır.

Ortodonti tedavisinin son yıllardaki gelişimiyle birlikte yetişkinler için de kısa sürede etkili olacak tedaviler uygulanabilir hale gelmiştir. Sağlıklı ağız ve diş dokularını oluşturan, kişilerin yaşam standartlarını arttıran yetişkinler için diş teli tedavisi; ağız kokusundan renkleşmiş diş sorunlarına kadar hastanın diğer sıkıntılarına da çözüm olmaktadır. Kişinin diş ve kemik yapısına uygun en etkili tedavi yöntemi ortodontist tarafından belirlenecektir.

Yetişkin Ortodonti Tedavisi Neden Yapılır?

Ortodonti tedavi sadece çocuklar ve gençlerde değil yetişkinlerde ve ileri yaşlarda da uygulanabilmektedir. Üst yaş sınırı olmayan yetişkin ortodontisi dahilinde Alveoler cene kemiği kaybı bulunmayan, sağlıklı diş ve diş etlerine sahip her bireye diş teli takılabilir. Son yıllarda estetik görünümüne önem verenlerin başvurduğu ortodontik tedaviler, kişiye doğru şekilde sıralanmış dişler ve güzel bir görünüm kazandırdığı için tercih edilir. Fotoğraf çekilirken dişlerini gösteremeyenler ya da gülmekten çekinenler, kurumsal hayatında dış görünümüne önem verenler için yetişkin ortodontisi avantajlı bir tedavi olmaktadır.

Yetişkinler için ortodonti tedavisi:

 • Çapraşık ve yanlış konumlanmış dişleri düzeltmek,
 • Kapanış bozukluklarını düzeltmek,
 • Kaybedilen diş boşluklarını doldurmak,
 • Diş ve dudakları düzgün konuma kavuşturmak,
 • İleride ve geride konumlanmış çene bozukluklarını düzeltmek,
 • Ağız solunumunu engellemek,
 • Doğumsal anormallikleri (dudak, damak yarığı) gidermek,
 • Diş gıcırdatma veya çarpma gibi travmaları engellemek için yapılır.

Yetişkin Ortodonti Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları ve Yöntemleri

Ortodontik tedaviler çocuk yaşlarda yapıldığında daha hızlı sonuç verse de gelişen diş hekimliği teknolojisi ile birlikte her yaşta uygulanabilir hale gelmiştir. Yetişkinlerde ortodonti tedavisi; dişler büyüme görevinin tamamen gerçekleştirdiği için kişinin diş ve çene yapısına, dişlerindeki deformasyon durumuna göre ağız cerrahı, ortodontist, periodontist, endodontistin de bulunduğu bir ekip tarafından tedavi edilmesi gerekebilir. Çene boyutundaki uyumsuzluk cerrahi müdahalelerle giderilebilir. Kişinin dişleri ve çene-kemik yapısı ortodontik tedaviye hazırlandıktan sonra çocuk ortodontisinde olduğu gibi dişlerin üzerine uygun apareyler yerleştirilebilir. Yetişkin ortodonti tedavisi kişiye uygun yöntemlerle uygulanabilir.

Yetişkin ortodontisi yapılırken kişinin diş yapısına uygun tel, yay ya da lastikler kullanılır. Dişler üzerine konumlandırılan teller ve apareyler düzenli kontrollerle tedavi süresince kullanılır. Ancak yetişkinler için diş teli tedavisi yapılırken hastalar daha çok tellerinin görünmemesini tercih ederler. Bu durumda da ortodontistler farklı tedavi yöntemleri önerebilirler.

Yetişkin ortodontisi için kullanılan yöntemler arasında:

 • Kapaklı Braketler
 • Estetik Braketler
 • Lingual Tedavi
 • Ortognatik Cerrahi
 • Invisalign kullanılır.

Ortodontistin önerileriyle kullanılan teller ve plaklar, tedavi sonunda çıkarılarak pekiştirici uygulamalar yapılır. Yetişkin ortodonti tedavisi; kişinin yaşına, cinsiyetine, ağız yapısına ve belirlenecek yönteme göre planlanır.

Yetişkin Ortodonti Tedavisinin Avantajları

Hepimiz inci gibi dizilmiş dişlere ve doğal bir gülüşe sahip olmak isteriz değil mi? Çapraşık ve düzensiz sıralanmış dişler, hem estetik olarak kötü bir görünüme neden olurlar hem de ağız sağlığını bozarlar. Yetişkinlerde ortodontik tedavi ise sağlığınızı düzeltebilir, görüntünüzü iyileştirebilir ve özgüveninizi artırır. Sağlıklı ve düzgün sıralanmış dişler, kendinizi daha iyi ifade etmenizin de ilk basamağı olacaktır. Belki de hayatınızı değiştirecek olan yetişkinlerde ortodonti tedavisi avantajları:

 • Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen diş çapraşıkları giderilir.
 • Dar ya da ileri çene kemiği problemleri çözülür.
 • Yetişkin ortodonti tedavisi ile çene ve dişler düzgün konuma getirilir.
 • Yetişkin ortodonti tedavisi, fiziksel görünümünü iyileştirir ve özgüvenini arttırır.
 • Üst solunum yolları rahatsızlıklarının oluşması engellenir.
 • Diş kırıklarının ve kayıplarının önüne geçer.
 • Yetişkin ortodontisi üst ön dişlerin fırlak olmasından kaynaklanacak travmaların önüne geçer.

Kişinin mesleki ve sosyal hayatını yakından ilgilendiren diş ve ağız sağlığı için yapılacak yetişkin ortodonti tedavisi sayesinde doğal ağız yapısı sağlanarak kişinin daha başarılı ve özgüvenli olması sağlanmaktadır.

Yetişkin Ortodonti Tedavisi Fiyatları

Yetişkinler için ortodonti uygulamaları daha masraflı ve yorucu olabilir. Dişler, gelişimini ve yerleşimini tamamladığı için tedavide diğer diş hekimliği dalları ile birlikte hareket etmek gerekebilir. Dişlerin çekilmesi, çenenin hareket ettirilmesi ve dolgu gibi operasyonlar gerekli olabilir. Bu nedenle yetişkinlerde ortodonti tedavisi fiyatları, çocuklar ortodontisi fiyatlarından yüksek olabilir. Yetişkinlerde ortodonti tedavisi fiyatları, kişinin çene ve diş problemlerinin boyutuna, kullanılacak apareylere ve diş telleri fiyatlarına, diğer diş hekimliği tedavilerine ihtiyaç olup olmamasına göre değişebilir. Her hasta için özel ücretler belirlenecektir.

Yetişkin Ortodontisi Tedavi Süresi

Bahsettiğimiz gibi yetişkinlerde diş yapıları oturduğu ve diş gelişimi genel olarak tamamlandığı için ortodontik tedavilerin süresi çocuklar için yapılan ortodontiden daha uzun olacaktır. Ayrıca çene için gerekli cerrahi müdahaleler, diş çekimi ya da hijyeninin sağlanması da yetişkin ortodontisi süresini uzatacaktır. Yetişkinler için diş teli tedavisi süresi; ortodontik sorunun şiddetine, çene eklemi ameliyatı gerektiren durumların varlığına, uygulanan tedavi yöntemlerine ve hastanın hassasiyetine göre değişmektedir. Ortalama 8 – 30 ay arasında yetiştin ortodonti tedavisi uygulanabilir.

Yetişkin Ortodonti Tedavisi Yaş Sınırı

Yetişkin ortodontik tedavilerde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. İster 20, ister 70 yaşında olun; dilediğiniz zaman ortodonti tedavisi yaptırabilirsiniz. Yetişkin ortodontisi için tek şart, tedavi için kemik ve doku yapınızın uygun olmasıdır. Doktorunuzun kontrolü sonrasında tedaviye uygun olup olmadığınız belirlenecektir.

Diş Teli İle Konuşmak Zor Mu?

Özellikle çalışan erkeklerin ve kadınların en çok merak ettiği konu, diş tellerinin konuşmayı zorlayıp zorlamayacağıdır. İnsanlar ile gün içerisinde iletişim halinde olması gerekenler için diş tellerinin herhangi bir engel oluşturduğu söylenemez. İlk 1 haftalık zaman diliminde dişlerin ve ağzınızın tellere alışma süresi olacağından konuşmada zorlanmanız normaldir. 1 hafta sonunda böyle bir sıkıntınız kalmayacaktır. Günümüzde yetişkin ortodontisi, görünümünden rahatsız olan hastalar için ideal tedavi yöntemlerinden biridir. Ertelenen ya da geçiştirilen diş çapraşıklıklarının ve çene problemlerinin geç olsa da tedavi edilmesini sağlayan yetişkin ortodontisi sayesinde hem görünüm hem de sağlık sorunlarının önüne geçilir. Dizi ve film yıldızları, tiyatrocular, sporcular, yöneticiler, iş adamları ve bankacılar tarafından tercih edilen yetişkinlerde ortodonti tedavisi için hiçbir zaman geç değildir.

Yorum Yap