Diş Teli Çürüklere Yol Açar Mı?

Diş Teli Çürüklere Yol Açar Mı?

Diş telleri ve ortodontik tedavide kullanılan apareyler, diş çürüklerine yol açmamaktadır. Diş teli çürüklere yol açar mı sorusu hastaların en merak ettiği sorulardan biri olduğu için ortodonti uzmanları ilk muayenede bu soruya detaylı cevap vererek hastanın korkularını aşmasını sağlamaktadır.

Diş telleri takıldıktan sonra ağız içi hijyene daha çok dikkat etmek gerekir. Eğer dişler ve braketler olması gereken şekilde temizlenmezse diş teli ağızda uzun süre kaldığından diş çürüklerine sebep olabilir. Aynı zamanda braketlerin araları yiyecek ve bakteri birikimine müsait olduğu için çeşitli aparatlar kullanılarak temizlenmesi gerekmektedir.

Sabit ortodonti tedavisi sırasında teller dişlere herhangi bir zarar vermez ve çürütmez. Ama tedaviye başlandığında ve sonrasında ağız bakımı iyi yapılmazsa dişlerde çürüme başlayabilir. Dişler ve braketler her yemekten sonra, sabah, öğlen ve akşam fırçalanmazsa yiyeceklerin biriktiği yerlerde çürükler meydana gelir. Dolayısıyla normal ağız sağlığından katbekat dikkatli davranılması gerekir. Aksi taktirde diş teli çürüklere yol açar mı sorunuzun cevabı evet olacaktır.

Ortodontik Tedavide Çürüklere Yol Açacak Durumlar

"Diş teli çürüğe yol açar mı?" sorunuza ortodontinin çürük riski içeren durumlarından bahsederek cevap verebiliriz. Ortodonti tedavisi sırasında diş tellerinin temizliğine yeterince dikkat edilirse çürük oluşma riski olmayacaktır. Aynı zamanda braketler takılıyken renk verici gıdalar tüketilmediği taktirde diş yüzeylerinde leke oluşumu gerçekleşmeyecektir.

Ortodontik tedavide çürük riskini azaltmak için braketler dişe yapıştırılmadan önce dişlerin yüzeyi temizlenir ve yapıştırma işlemi yapılır. Bu işlemden sonra hastanın görevi braketlerin etrafını fırçalaması ve temiz tutmasıdır. Asitli ve boyalı besinlerin, sert ve yapışkan yiyeceklerin tüketilmemesi diş sağlığını koruyacaktır. Yemeklerden sonra diş fırçalamamak, diş ipi kullanmamak, gargara yapmamak, braketlere gereken özeni göstermemek çürüklere neden olmaktadır.  Ağız bakımı iyi yapılmadığı için dişlerde çürük oluşması normal karşılanmaktadır.

Diş Telleri Varken Dişlerde Çürüklere Yol Açmamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Diş telleri takıldıktan sonra diş çürüklerinin ve dişeti hastalıklarının görülmemesi için ortodonti tedavisi görenlerin diş fırçalamaya normal insanlardan 2 kat daha fazla önem göstermeleri gerekmektedir. Sadece dişleri fırçalamak, braketlerin ve tellerin temiz olması için yeterli değildir.

Ortodonti tedavisi görenler:

  • Yumuşak uçlu bir diş fırçası (ortodontik diş fırçaları)
  • Arayüz fırçaları
  • Diş ipi
  • Ağız gargarası
  • Ağız duşu gibi diş temizliği aksesuarlarıyla dişlerinin temizliklerini yapmalıdır. Aksi halde diş teli çürük yapar mı kaygıları gerçek olacaktır.

Tedavi süresince hassas olan dişlerin zarar görmemesi için yumuşak uçlu diş fırçası kullanmak önemlidir. Bakteri ve yiyecek birikimine müsait olan braketlerin aralarının arayüz fırçalarıyla iyi bir şekilde temizlenmeleri gerekir.

Diş İpi Kullanımı Braketlere Zarar Vermez Mi?

Diş telleri çürüğe neden olur mu olmaz mı sorunsalı hastanın tedavideki özenine bağlıdır. Sadece yumuşak uçlu diş fırçası kullanmak diş çürüklerini önlemeyecektir. Arayüz fırçalarından diş ipine kadar farklı ekipmanlarla dişlerin temizlenmesi gerekecektir. Diş ipi kullanımının braketlere zarar vereceği görüşü ise yanlıştır. Ortodontide ağız temizliği sağlanırken her türlü faydalı olacak hijyen malzemelerini ortodontistiniz önerecektir.

Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanmasıyla birlikte yiyecek artıklarının diş telleri ve braket aralarında kalmamasını sağlayacak diş ipleri özenle kullanılmalıdır. Günde 1 kez kullanacağınız diş ipleri, ortodonti tedavisine uygun şekilde tasarlandığı için rahatlıkla kullanılabilir. Bir ucu sertleştirilmiş diş ipleri ile birlikte ağız duşu da kullanılabilir.

Ağız hijyeninin sağlanması ve sürekli olması halinde diş teli çürüklere yol açar mı sorunuza sağlıksız bir cevap alabilirsiniz. Düzenli ortodontik kontrollerle dişlerde olası problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Yorum Yap