Düzeltici Ortodonti

Düzeltici Ortodonti Tedavisi

Düzeltici ortodonti tedavisi, dişlerin düzensiz sıralanması ile oluşan kötü görüntüyü, kapanış bozukluklarını, çene ve yüz kemiklerindeki anormallikleri düzeltmek için kullanılan yöntemlerdir. Düzenleyici ortodonti, parmak emme ve ağızdan solunum gibi alışkanlıklar ya da ortodontik anormaliler sonucu meydana gelmiş olan diş ve çene yapısı bozukluklarının cerrahi ya da düzeltici müdahalelerle ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Her ortodonti tedavisi gibi düzenleyici ortodontik tedavi de erken yaşlarda uygulandığında daha hızlı sonuç verir ancak her yaşta uygulanabilme avantajına da sahiptir. Özellikle süt dişleri çıktıktan sonra yapılacak olan muayenelerde görülen anormaliler ileri yaşlardaki ortodonti problemlerine göre sorunsuz şekilde giderilirler. Cerrahi müdahale gerektiğinde ise uzman hekim kontrolünde ortodontik cerrahi yöntemi uygulandıktan sonra diş teli tedavisi yapılabilir.

Düzeltici Ortodonti Neden Yapılır?

Düzeltici ortodonti tedavisinin amacı da tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi kişiye düzgün bir çene ve ağız yapısı ile çapraşık dişlerinin düzgün şekilde sıralanmasını sağlamaktır. Ayrıca doğal bir gülüş kazandırarak özgüven sorunlarının önüne geçmektir. Düzenleyici ortodonti, çocuk yaşlarda teşhisi yapılan diş ve çene problemlerinin ileri yaşlarda daha büyük boyutlara ulaşmasını engellemektedir. Bu açıdan baktığımızda Çocuk Ortodonti Tedavisi ile paralel olduğu söylenebilir.

Düzeltici ortodontik tedavi:

 • Alt üst diş kavislerinin anormallikleri,
 • Dengesiz yüz ve çene yapısı,
 • Önde konumlanmış dişler,
 • Diş kayıpları ve kırılmaları,
 • Çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının bozukluğu,
 • Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış dişlerin varlığı gibi durumlarda uygulanmalıdır.

Ayrıca çocuklarda; parmak emme, tırnak yeme, ağzı açık soluma, diş kırıkları ve ağız içi problemler görüldüğünde de ortodontiste başvurulması gerekir. Düzenleyici ortodonti uygulanıp uygulanmayacağına hekiminiz karar verecektir.

Düzeltici Ortodonti Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Düzeltici ortodonti tedavisi uygulanırken kişinin yaşı, diş ve çene anormalliklerinin durumu, kullanılacak diş teli ve apareyler önemli yer tutar. Düzeltici ortodonti tedavi aşamaları, ilk olarak tel seçimi ile başlar. Çocuklar için yapılan düzeltici ortodonti uygulamalarında çene bozuklukları ağız dışı apareylerle düzeltilirken ileri yaşlarda çene bozukluklarının düzeltilmesinde ortodonti ve çene-yüz cerrahisi müdahalesi gerekebilir.

Düzeltici Ortodonti Aşamaları:

 • Sabit Tedavi: Düzenleyici ortodonti tedavisi için ilk başvurulan yöntem olan sabit ortodonti tedavisinde dişlerin üzerine braketler özel yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Teller ortodontist tarafından takılıp çıkarılır, hasta müdahale edemez. Düzenli kontrollerle dişlerin olması gerektiği gibi sıralanması sağlanır.
 • Hareketli Tedavi: Hareketli ortodonti tedavisinde takılıp çıkarılabilen apareyler kullanılarak diş yapıları düzeltilmeye çalışılır. Şeffaf plaklar ve ağız dışı çene apareyleri kullanılır. Yetişkinlerin en çok tercih ettiği tedavi yöntemlerinden biridir.
 • Ortognatik Cerrahi: Çene yapılarında cerrahi müdahale gerektiren durumlarda uygulanan ortognatik cerrahi, çene gelişimi tamamlanmış olan erişkin bireylerin düzeltici ortodonti tedavisi için kullanılır.

Düzeltici ortodonti tedavisi hastanın yaşına ve diş yapısına göre belirlenir. Farklı uzmanlık alanları birlikte çalışarak çene ve diş yapısını olması gereken konumuna ve görünümüne kavuşturur.

Düzeltici Ortodonti Tedavisinin Avantajları

Çene ve diş yapılarını olması gereken sağlıklı şekline ulaştıran düzeltici ortodonti tedavisi, kişiye doğal bir gülüş ve sorunsuz bir görünüm sunar. Kişinin yaşam kalitesini de arttıran düzeltici ortodonti avantajları:

 • İleri ve geri çene konumlanmalarını ortognatik müdahalelerle ortadan kaldırır.
 • Kişinin güzel bir gülümsemeye ve çene yapısına sahip olmasını sağlar.
 • Düzeltici ortodontik tedavi ile dişlere zarar verecek kötü alışkanlıkların önüne geçilir.
 • Düzeltici ortodonti, fiziksel görünümünü iyileştirir ve özgüvenini arttırır.
 • Düzeltici ortodonti diş kırıklarının önüne geçer.
 • Çürük oluşumunu ve diş eti hastalıklarını engeller.
 • Dişlerin yanlış konumlanması durumlarında karşılaşılabilecek darbelere karşı önlem almayı sağlar ve travmaların önüne geçer.

Düzeltici Ortodontik Tedavide Yaş Sınırı Var Mıdır?

Düzeltici ortodontik tedavi için elbette belirli bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak erken yaşlarda yapılacak tedavinin daha hızlı sonuç vereceğini bilmek gerekir. Daimi dişlerin çıkmasından sonra başlanacak olan düzenleyici ortodonti uygulamalarında ağız içi ve ağız dışı apareyler kullanılarak tedavi süresi kısaltılabilir. İleri yaşlarda ortodonti ve çene-yüz cerrahisi iş birliği içinde cerrahi müdahaleler gerçekleştirilebilir.

Düzeltici Ortodonti Tedavisi Fiyatları

Düzeltici ortodonti tedavisi fiyatlar her diş teli uygulamasında olduğu gibi; kullanılacak ekipmana, diş teli fiyatları ve uygulanacak ekstra tedavilere, kişinin yaşına ve kemik yapısına, çene anormalisinin olup olmamasına, seçilecek tellerin kalitesine göre değişmektedir. Düzenleyici ortodonti fiyatları için diş hekiminiz tarafından muayene edilmeniz ve tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir.

Düzeltici Ortodonti Tedavi Süresi

Diş teli tedavilerinde genellikle 8 – 30 ay öngörülse de her hastanın diş ve çene yapısı farklı olacağından tedavi süresi değişiklik gösterecektir. Düzeltici ortodonti tedavi süresi; ortodontik problemin şiddetine, hastanın başka tedavilere ihtiyacı olup olmamasına, seçilen tedavi yöntemine ve apareylerin kullanım şekline göre değişmektedir. Ayrıca çene cerrahisinin müdahalesini gerektiren durumlarda süre uzayacaktır. Bu nedenle her hasta için ayrı bir tedavi planı ve takvimi oluşturulmalıdır.

Düzeltici Ortodonti İle Önleyici Ortodonti Arasındaki Fark Nedir?

Düzeltici ortodonti tedavisi, hastalarda var olan diş sorunlarının ortadan kaldırılması için yapılır. Önleyici ortodontide ise çocuklarda erken yaşta görülen diş ve çene problemlerinin çözülmesi ve ileride büyük problemlere dönüşmesi engellenir. Önleyici diş teli tedavisi diğerlerine göre daha hızlı sonuç verir ve çocukların ileri yaşlarındaki ağız sağlığı temin edilmiş olur. Düzeltici ortodontik tedavi ile her yaşta diş teli uygulaması yapılarak inci gibi dişlere ve sağlıklı gülüşlere kavuşulabilir. Uzman hekim kontrolünde yapılması ve düzenli kontrollerin aksatılmaması tedaviyi hızlandıracaktır.

Yorum Yap