Ağız İçi Hareketli Apareyler

Ağız içi hareketli apareyler, istenildiği zaman takılıp çıkarılabilen, diş ve çene gelişimini yönlendirebilen ortodontik tedavi araçlarıdır. Özellikle çocukların dişlerinin çıkmaya başladığı dönemlerde çene darlıklarını engellemek ve dişlere yer açmak için uygulanır. Yer tutucular, pekiştirme apareyleri, çene genişletici apareyler ya da alışkanlık kırıcı apareyler hareketli ortodontik aparey sınıfına girmektedir.

Damaklıklar dışında, metal ve şeffaf tellere alternatif olarak kullanılan şeffaf plaklar da hareketli aparey grubuna alınabilir. Yetişkin hastalarda da kullanılabilen ağız içi apareyler, hem alt hem üst çeneye oturtulabilen ve tek gövdeli olan yapılardır. Ağız içi hareketli aparey kullanımı ile dişlere belli kuvvet uygulanarak damak şekilleri belirlenmektedir. Hareketli ortodontik apareyler her hasta için özel olarak tasarlanır ve ortodonti tedavisini destekleme amaçlı kullanılır.

Ağız İçi Hareketli Apareyler Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Damak genişletme ve dişleri düzgün pozisyona yerleştirme işlevleri olan ağız içi hareketli apareyler:

 • Genel ortodontik problemlerde,
 • Çapraşık ya da yanlış yerde konumlanmış dişleri düzeltmede,
 • Yüz ve çene yapısının dengesiz olduğu durumlarda,
 • İleri ya da geride konumlanmış çene durumlarında,
 • Alt ve üst diş kavislerindeki anormallikleri düzeltmede,
 • Diş kayıplarını telafi etme durumlarında,
 • Fırlak dişleri düzeltmede ve ortaya çıkabilecek travmaları engellemede,
 • Çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını düzeltmede,
 • Çene eklemi problemlerini çözmede,
 • Ağız solunumu, parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıkların tedavisinde,
 • Ağız kapanışında sıkıntı olan vakalarda,
 • Çapraşıklık nedeniyle diş eti hastalıklarının ve çürüklerin tedavisinde,
 • Diş aralarındaki boşlukların kapatılması durumlarında uygulanabilir.
 • Erken çekilen süt dişlerinden kaynaklı diş boşluklarını ve görüntü bozukluklarını gidermede de ağız içi hareketli apareylerden yararlanılır.

Ağız İçi Hareketli Aparey Çeşitleri

Ortodontik problemin şiddetine göre kullanılan ağız içi hareketli apareyler, özellikle çene geriliği ve ileri olması durumlarını çözüme kavuştururlar. Ortodonti tedavisinde kullanılan hareketli apareyler:

Monoblok: Alt çenenin geride olduğu veya çene kayıklığı problemlerinde kullanılan, tek parça halinde iki çeneyi kavrayan apareylerdir. Doktor önerisiyle takılıp çıkarılabilir.

Twin Blok: Alt çenenin geride olduğu hastalarda, alt çenenin öne çekilmesi için kullanılan ve iki parçadan oluşan apareydir.

Aktivatör: Şiddetli kapanış sorunlarında çene kemiğinin gelişimini desteklemek için üst çeneye vida eklenerek kullanılan apareylerdir.

Hawley: Hareketli aparey olarak kullanılan Hawley, akrilden yapılır. Takılıp çıkarılabilmesi nedeniyle kolayca temizlenir. Ortodontik tedaviden sonra 2 yıl kullanılabilir. İlk 8 ay 24 saat kullanılması gerekirken ilerleyen zamanlarda bu süre azaltılır.

Essix Plak: Essix maddesinden yapılan plaklar, şeffaf olması nedeniyle dikkat çekmemektedir. Ağızdaki varlıkları belli olmayan plaklar, dişleri olması gereken konumuna getirmektedir.

Positioner: Her iki çeneyi de kaplayan plaktır. Fonksiyonel tedavilerin pekiştirilmesinde kullanılır. Ağız içi hareketli apareyler arasından hangisinin kullanılacağı ortodontik bozukluğun durumuna ve çene yapısına göre belirlenir. İhtiyaçlara uygun aparey seçimi ile tedavi süreci hızlandırılır.

Ağız İçi Hareketli Apareyler Nasıl Uygulanır?

Ağız içi hareketli aparey kullanımı, ilk olarak ortodonti muayenesiyle birlikte belirlenen probleme göre planlanır. Çocukluk döneminde fark edilen çene geriliği ve ileri olması durumu damaklıklar ve apareyler yardımıyla giderilebilir. Kişinin ağız görüntülerinin alınmasıyla birlikte hazırlanan apareyler, çene şeklini ve dişlerin yerleşimini değiştirmek için düzenli olarak kullanılır. Kullanım süreleri ortodonti uzmanlarının tedavi planına göre belirlenir. Aynı zamanda ortodontik tedavi bittikten sonra da mevcut durumun korunması için pekiştirme apareyi kullanılır. Ağız içi hareketli aparey uygulamaları her hasta için farklı şekilde uygulanacağı için kullanılacak apareyleri ve kullanım şeklini hekimleriniz belirleyecektir.

Ağız İçi Hareketli Apareylerin Avantajları

Ağız içi hareketli apareyler, erken dönemlerde çocuklarınızın çene şekillerini belirleyeceği için avantajlı ortodonti uygulaması olacaktır. İleri yaşlarda da ortodonti ile hareketlenen dişlere yer açmak için kullanılması tedaviyi hızlı ve olumlu yönde etkileyecektir. Ağız içi hareketli aparey kullanımı avantajları:

 • Basit ortodontik bozuklukları hızla çözmektedir.
 • Çene ileri ve geriliği durumlarını güvenli şekilde çözmektedir.
 • Doğru yaşta ve doğru şekilde kullanıldığında ekonomik bir çözümdür.
 • Hareketli apareyler takılıp çıkarılabildiği için ağız içi hijyen sağlanması zor olmamaktadır.
 • Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
 • Dayanıklı ve fonksiyonel apareylerdir.
 • Tedavi süreci üzerinde etkisi yüksektir.

Her yaşta uygulanabilir olması ile ortodonti tedavilerinde destekleyici olan ağız içi hareketli apareyler, doğal bir gülüş ve güzel görünüm kazandırması açısından etkili yöntemlerdendir. Çocuk ve Yetişkin Ortodonti Tedavi sürelerini kısaltmaktadır.

Ağız İçi Hareketli Apareylerin Dezavantajları

Ağız içi hareketli aparey kullanımı, takılıp çıkarılabilmesi açısından avantajlı olsa da her ortodontik tedavide olduğu gibi hasta için birkaç dezavantaj yaratabilir. Apareylerde kırılma, kopma veya ağza yapışan düzeneklerde çıkma gibi durumlar görülebilir. Apareylerin takılması ve çıkarılması sırasında kontrolsüz davranılması da dişlere zarar verebilir. Hareketli aparey kullanımı sırasında ilk 1 hafta dişlerde ağrı görülmesi normaldir. Zamanla ağız içi apareylere alışacağı için herhangi bir sorunla karşılaşılmayacaktır. Kişinin istediği gibi beslenememesi de dezavantaj olarak görülebilir. Ancak elde edilen sonuçlarla tedavinin ne kadar avantajlı olduğu görülecektir.

Ağız İçi Hareketli Aparey Fiyatları

Ağız içi hareketli aparey fiyatları, kullanılacak aparey çeşidine, tedavi süresine, aparey sayısına ve belirlenen tedavi yöntemlerine göre değişmektedir. Aparey fiyatları, ağız içi apareylerin kişiye özel tasarlanması nedeniyle her hasta için farklı olacaktır. İlk muayenede gerekli olan hareketli ortodontik apareyler ve fiyatları hekiminiz tarafından sizlere sunulacaktır.

Ağız İçi Hareketli Aparey Kullanım Süresi

Ağız içi hareketli apareylerin kullanımı doktorunuz tarafından belirlenecektir. Vida içeren ve çocuklarda üst çene darlığının tedavisini sağlayan apareyler 3-6 ayda yenilenmeli iken pekiştirici apareyler 9-10 ay süresince kullanılabilir. Tedavi planına ve ortodontik sorunun büyüklüğüne göre ağız içi hareketli aparey kullanım süresi değişebilir. Ortodonti tedavisini hızlandıran, dişleri ve çene yapısını ideal haline getiren ağız içi apareylerle sağlıklı şekilde gülümseyeceksiniz.

Yorum Yap