Ortognatik Ortodonti

Ortognatik Ortodonti Tedavisi – Ortognatik Cerrahi

Ortognatik ortodonti ya da ortognatik cerrahi, alt ve üst çenedeki şekil, yapı ve ilişki bozukluklarının düzeltilmesini sağlayan cerrahi yöntemdir. Ortognatik ortodonti tedavisi halk arasında çene cerrahisi veya çene ameliyatı olarak da bilinir. Bu tedavide Ortodontist ve Çene Cerrahı birlikte çalışırlar.

Dişlerin sıralanış bozukluklarına çene bozuklukları da eşlik ettiğinde sadece tel tedavisi yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda dişlerinin kapanışları ile ilgili problemi olan hastalar, asimetrik görünümlerini düzeltmek isteyebilir. Bazı hastalarda ise görünümde fark edilen bir şey olmasa da ısırma problemi gibi fonksiyonel sorunlar vardır. Bu gibi durumlarda ortognatik cerrahi uygulanarak çenelerin uygun pozisyona getirilmesi sağlanır. Ortognatik ortodonti tedavisi, yalnızca bu dalda uzmanlaşmış cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Hastalar başarılı bir ameliyat sonucunda güzel bir görünüme, diş uyumuna, sağlıklı çiğneme ve konuşma fonksiyonuna kavuşurlar.

Ortognatik Ortodonti (Ortognatik Cerrahi) Tedavisi Neden Yapılır?

Cerrahi ortodonti, bazı çene ve diş vakalarında ortodontik tedavinin uzun vadede daha başarılı sonuçlar verebilmesi için destekleyici olarak yapılabilir. Ayrıca ortodonti tedavisinin yetersiz kaldığı çene problemlerinde çözüm olarak kullanılabilir.

Ortodontik tedavinin süresini de kısaltan çene cerrahisi:

 • Alt çenenin önde, geride, sağ yan veya sol yanda olduğu durumlarda,
 • Alt çenenin bir tarafının veya tümünün az gelişmiş olduğu durumlarda,
 • Üst çenenin önde, geride, sağ yan veya sol yanda olduğu durumlarda,
 • Üst çenede az gelişim görüldüğü durumlarda,
 • Elmacık kemiklerinin olması gerekenden büyük, küçük, önde veya geride olması durumunda,
 • Kaza ve tümör nedeniyle çenelerin şekil ve yapısının bozulması durumunda,
 • Çene ucunun ileride ya da geride olması ve küçük veya büyük olması durumlarında,
 • Alt çene ve üst çenedeki dişlerin birbirine değmemesi durumunda,
 • Çenedeki ısırma ve diğer fonksiyon bozukluklarında uygulanmalıdır.

Dişlerdeki ve çenedeki estetiksel bozuklukları düzeltmek ve kişiye orantılı bir yüz ve çene yapısı kazandırmak için çene ameliyatı yapılmalıdır. Ağız diş çene cerrahisi alanına giren ortognatik ortodonti, kişinin sağlıklı görünümüne kavuşması için gereklidir.

Ortognatik Ortodonti Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Ortodonti tedavileri arasında en önemli uygulamalardan olan ortognatik cerrahi, hastanın ameliyata ihtiyacı olan durumların belirlenmesi sonunda uzman doktorlar tarafından planlanır. Planlama sırasında ölçü alımı, fotoğraf çekimi, panoramik ve sefalometrik çekimler yapılarak analizler gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında ortodonti uzmanı da ameliyathanede hazır bulunur. Genel olarak 6 – 18 ay sürecek olan ortodonti tedavisi süresince dişler braketler yardımıyla düzeltilir. Bu süre sonunda hasta çene ameliyatı için hazırdır. Genel anestezi altında yapılan ortognatik cerrahi ameliyatı sırasında çene cerrahı ve plastik cerrah birlikte çalışır. Alt çene cerrahisinde dişlerin arkasında yer alan çene kemiği kısmı ikiye ayrılır ve dişlerin bulunduğu kemik parçası ileriye veya geriye doğru hareket ettirilir. Üst çene cerrahisi dahilinde, çene ileriye veya geriye hareket ettirilir veya yukarıya ya da aşağıya alınarak yeniden pozisyonlandırılır. Bazı durumlarda kemik ilavesi ya da eksiltilmesi gerekebilir. Ortognatik cerrahi sonrasında 2 hafta istirahat etmesi gereken hasta, bu süre sonunda normal yaşamına dönebilir. İyileşme tamamlandığında ise 6 – 12 ay daha tel tedavisi uygulanır. Yaklaşık 2 yıl süren ortognatik ortodonti tedavisi, estetik görünüm açısından daha çok tercih edilse de çene kapanışı ve fonksiyon özellikleri kazandırmasıyla da avantajlı bir uygulamadır. Çene ucu estetiği, çene estetiği, tek ve çift çene ameliyatı, çene kırıkları ve damak yarıkları ile çene tümörü de ortognatik cerrahi tarafından uygulanan tedavilerdendir. Genelde Yetişkin Ortodonti Tedavisi ile bir arada yürütülür.

Ortognatik Ortodonti Tedavisinin Avantajları

Ortognatik cerrahi ya da çene ameliyatı, görünümünden memnun olmayan kişilere orantılı bir yüz yapısı kazandırırken hatalı çene konumlarını hızlı şekilde düzeltir. Ortodonti tedavisi ile işbirliği içinde yapılan ortognatik cerrahi ameliyatı, dişlerin düzgün sıralanmasını da sağlar.

Genel olarak ortognatik ortodonti avantajları:

 • Tel tedavisi ile düzeltilemeyen diş ve çene bozukluklarının tedavi edilmesini sağlar.
 • Yanlış çene konumlarını düzeltir.
 • Çiğneme ve konuşmada görülen fonksiyon bozukluklarını düzeltir.
 • Dişler, çene ve yüz yapısı uyumlu hale gelir.
 • Ortognatik ortodonti, estetik görünüm kazandıracağı için özgüveninizi de arttırır.
 • Dişlerin doğru sıralanmasını sağlar.

Doğru uygulanan ortognatik cerrahi ameliyatı sonrasında hastanın yanlış konumlanmış çene yapısı düzeltilerek ideal ve oranlı yüz görünümü kazandırılır. Sağlıklı diş dizilimi ve görüntüyle birlikte kişinin kendine olan güveni de artacaktır.

Ortognatik Ortodonti Tedavisi Fiyatları

Ortognatik ortodonti tedavisi birbirinden farklı aşamaları kapsadığı için diğer ortodonti tedavilerine göre daha pahalı olabilir. Başlangıçta tel tedavisi, sonrasında çene ameliyatı ve ardından tekrar tel tedavisi gerektirdiği için ortognatik cerrahi fiyatları bütçenizi biraz zorlayabilir. Çene cerrahisi fiyatları; çene ve diş problemlerinin boyutuna, kullanılacak tedavi yöntemlerine, ortodonti ücretlerine, hastanın farklı tedavilere ihtiyacı olup olmamasına göre hekim tarafından belirlenecektir. Tercih edilen diş teli fiyatları da toplam bütçeyi etkileyecektir. 

Ortognatik Ortodonti Tedavi Süresi

Ortognatik ortodonti tedavisi, hem zahmetli hem de uzun bir süreci kapsamaktadır. Başlangıçta ortodonti, ardından çene ameliyatı ve tekrar ortodonti tedavisi yapılacağı için hastanın en az 2 yıl sürecek ortognatik cerrahi tedavisini göze alması gerekir. Çene probleminin şiddeti ve ihtiyaç duyulan tüm tedavilerin süresi, ağız diş çene cerrahisi için harcayacağınız zamanı belirleyecektir. Cerrahi ortodonti tedavi planı her hasta için ayrı olarak hazırlanacaktır.

Ortognatik Cerrahi İşlemleri Riskli Midir?

Cerrahi ortodonti, alanında uzman hekimler ve titiz bir ameliyathane ortamında uygulandığı sürece herhangi bir risk içermemektedir. Ancak doktorun acemiliği ya da yanlış tedavi uygulaması elbette riskli durumların oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle doktorunuzu iyi seçmeniz tedavinin seyri açısından önemlidir.

Ameliyat İzi Kalır Mı?

Çene ameliyatı olan her hastanın korkusu yüzünde iz kalıp kalmayacağıdır. Ortognatik ortodonti, ağız içinden yapılan bir uygulama olduğu için yüzünüzde herhangi bir deformasyon ya da iz bırakmamaktadır. Sadece ameliyat sonrası ödem görülebilir ancak bu durum da kısa sürede düzelir.

Çene Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

Ortognatik cerrahi ameliyatı yapıldıktan sonra kemiklerin kaynaşması için çeneler 1 hafta kadar lastiklerle bağlı kalacaktır. Bu süre içinde sıvı ile beslenme gerçekleştirilir. Çene ameliyatı sonrasında ilk kontrol 1 hafta içinde yapılır. Bu aşamadan sonra lastik takılması gittikçe azalarak devam eder. Hastanın iyileşme sürecinde darbelerden ve aşırı sert yiyeceklerden uzak durması gerekir. Düzgün bir çene görünümü ve fonksiyonel bir ağız yapısı kazandıran ortognatik cerrahi ile artık tüm çene problemlerinin bir çözümü var! Aynaya rahatça bakacağınız, özgüven kazandıran çene cerrahisi ile siz de tanışın!

Yorum Yap