Telsiz Ortodonti Tedavisi Var Mıdır?

Telsiz Ortodonti Tedavisi Var Mıdır?

Gelişen ortodonti teknolojisiyle birlikte kullanılan tedavi yöntemleri de çeşitlenmeye başlamıştır. Metal ve porselen tellerin yanında Invisalign denilen yöntemle şeffaf plaklar kullanılarak telsiz ortodonti tedavisi mümkün hale gelmiştir. Kişinin ağız ve diş yapısına göre hazırlanan şeffaf plaklar sayesinde telsiz ortodonti yapılarak dişler olması gereken dizilişine farklı bir alternatifle getirilmiştir.

Hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilen telsiz ortodonti, orta ve hafif diş çapraşıklarını düzeltmede idealdir. Diş teli taktırmak istemeyenlerin adeta kurtarıcısıdır. Invisalign tedavisi olarak da bilinen bu yöntemde şeffaf plaklar kullanılarak estetik kaygılar da giderilmiş olur. Özellikle gün içerisinde göz önünde olan yöneticiler, sanatçılar, oyuncular, öğretmenler, satış ve pazarlama uzmanları için avantajlı çözümdür. İstenildiği zaman çıkarılıp takılan şeffaf diş plağı sadece diş çekiminin gerekli olduğu vakalarda uygulanmamaktadır.

Diş Teli Olmadan Dişler Nasıl Düzeliyor?

Telsiz ortodonti tedavisi, gelişen diş hekimliği teknolojisinin getirisi olarak hayatımıza girmiştir. Telsiz diş düzeltme olmaz diyenler için özel malzemeden yapılan şeffaf diş plağı ve apareylerin gönül rahatlığı ile kullanılabileceğini ortodonti uzmanları belirtmektedir.

Dişlerin mevcut şekline ve zamanla elde edilmek istenen sonuca göre hazırlanan şeffaf plaklar 3 boyutlu yazıcılarla üretilir. Her plak 0,5 mm düzeltilmiştir ve dişler bu plağın içine girmeye zorlanarak dişlerin hareketi sağlanır. Böylece telsiz ortodonti mümkün hale gelmiş olur.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Telsiz ortodonti tedavisi planlanmadan önce kişinin ağız ve diş yapısının invisalign için uygun olup olmadığı incelenir. Tedaviye karar verilirse uygulama süresi ve kaç adet şeffaf plak kullanılacağı hakkında hastaya bilgi verilir. Dişlerin fotoğraflarının çekilmesi ve ölçülerinin alınmasıyla birlikte tasarım aşamasına geçilir. Ortodontik problemin boyutuna bağlı olmakla birlikte 30’a yakın diş plağı tedavi boyunca kullanılabilir.

Telsiz diş düzeltme yapılırken hastalara set halinde şeffaf plakları verilir. Bu plaklar 2 haftalık sürelerle değiştirilir. Dolayısıyla hastanın invisalign tedavisi muayeneleri diğer tedavilere göre daha sık olabilir. Hastanın diş yapısına göre ortodontist hekim dişlerde hafif aşındırmalar yapabilir. Şeffaf plak tedavisi bittikten sonra geceleri pekiştirme amaçlı plaklar da kullanılabilir.

Metal diş tellerine göre daha yavaş sonuç verse de estetik açıdan kullanışlı olduğu için şeffaf plak tedavisi son yılların gözde ortodontik tedavisidir.

Şeffaf Plakların Sağladığı Avantajlar

Metal ya da şeffaf diş teli alternatifi olarak kullanılabilen şeffaf plaklar, hem hafif ortodontik sorunları çözüme kavuştururken hem de kişinin günlük yaşamını etkilememektedir. Yetişkinler için en iyi ortodonti alternatifi olan ve telsiz ortodonti tedavisi olarak adlandırabileceğimiz şeffaf plaklar:

  • İstenildiği zaman takılıp çıkarılabilir.
  • Yemek yerken çıkarılabildiği için rahat bir yemek deneyimi sunar.
  • Dişleri temizlemek ve ağız hijyenini sağlamak daha kolaydır.
  • Kişinin istediği yaşta tedavi olabilmesini sağlar.
  • Günlük kullanım saati sonunda çıkarılabilir.
  • Tel ya da braket içermediğinden fark edilmezler.

Şeffaf plak tedavisi, metal tellerin görünümünden hoşlanmayanlar için doğru tercih olacaktır. Telsiz diş düzeltme, gözle görünür olmamasıyla avantajlı olsa da dikkat gerektirecek bir süreçtir. Plakların aksatılmadan kullanılması sonuca ulaşmayı hızlandıracaktır.

Invisalign (Şeffaf Plak) Tedavi Ücretleri

Şeffaf plak tedavisi, metal diş telleriyle uygulanan tedavilere göre daha maliyetli olabilir. Telsiz ortodonti fiyatları; kullanılan malzemenin kalitesine göre de değişecektir. Uzman hekim ve son teknoloji uygulamalarla birlikte telsiz ortodonti bütçenizi zorlayabilir. Yine de kişinin diş yapısı, hazırlanacak plak sayısı ve ihtiyacı olan diğer tedaviler telsiz diş düzeltme fiyatları üzerinde etkili olacaktır.

Telsiz diş düzeltme fiyatları, hakkında en sağlıklı bilgiyi ve bu tedavinin size uygun olup olmadığını hekiminiz belirleyecektir. Telsiz ortodonti tedavisi, dişlerinize doğal bir görünüm kazandıracaktır…

Telsiz ortodonti ve invisalign tedavisi hakkında bilgi almak için ortodonti uzmanları ile iletişime geçebilir, sorularınıza yanıt bulabilirsiniz...

Yorum Yap