Damaklık

Damaklık, ordotontik tedavilerde destekleyici aparey olarak kullanılmaktadır. Damaklık tedavisi, sabit ve takılıp çıkarılabilen damaklıklar yardımıyla yapılır. Damak darlığı ya da dişlerin üst üste binmesi durumlarında, damağı genişletmek ve dişlerin doğru dizilişine yardımcı olmak için kullanılır. Damağın üst tarafına ve dişlerin yüzeyine yerleştirilen damaklıklar, belirlenen sürelerde kullanılırlar. Genellikle 2 – 3 aylık kontroller yapılarak damağın genişleme ve dişler için yer açılma durumları gözlenir. Damaklık tedavisinden sonra diş teli uygulamasına geçilebilir. Diş tellerinin takılmasından sonra da kullanılabilen damaklıklar, genellikle gece takılırlar. Düzenli kullanıldığı taktirde hızlı sonuç almayı sağlarlar.

Damaklık Hangi Durumlarda Kullanılır?

Sabit ve takılıp çıkarılabilen damaklık, ortodonti tedavisi başlamadan ya da tedavi sürerken kullanılabilir. Damak darlığı olan hastalarda dişlere yer açmak ve damağı genişletmek amacıyla kullanılan damaklıklar:

 • İleri ve geri çene konumlanması yaşayan kişilerde,
 • Dengesiz yüz yapısına sahip olanlarda,
 • Alt ve üst diş kavislerinde anormallik görünen kişilerde,
 • Dişleri üst üste binmiş olan hastalarda,
 • Çapraşık ve yanlış yerde konumlanmış dişlere sahip olan kişilerde,
 • Genel ortodontik sıkıntıları olanlarda ortodonti uzmanlarının öngörüleriyle birlikte kullanılabilir.

Damaklık Nasıl Takılır?

Sabit damaklıklar genellikle ileri çene darlığı yaşayan hastalarda kullanılır. Üst üste binen dişlerin birbirinden ayrılması ve doğru dizilimlerine ulaşması için uygulanan damaklık tedavisi başlangıcında hastanın ortodontik bozuklukları tespit edilerek iç ağız yapısına göre damaklık tasarımı yapılır. Damağı genişletmek için belirlenen noktaya damaklık sabitlenir. Tedavinin seyrine göre damaklığın ne zaman takılıp çıkarılacağı ortodontist tarafından belirlenir. Genellikle ciddi çene darlığı problemlerinde sabit damaklıklar kullanılır. Damaklık nasıl takılır sorunuzu ortodonti uzmanınız uygulamalı olarak anlatacaktır.

Takılıp Çıkarılabilen Damaklık Nasıl Kullanılır?

Hastaların esnek olarak kullanabildikleri takıp çıkarılabilen damaklıklar da damak darlıklarını ve diş çapraşıklıklarını gidermek için kullanılır. Genellikle uyurken ya da günün belli saatlerinde kullanılan damaklık çeşitleri, alışma sürecinden sonra rahatlıkla çıkarılıp takılabilir.

Her iki aparey türünde de aparey takılan kişinin ilk gün dediklerinin çoğu anlaşılmasa da bu durum geçicidir. Konuşma egzersizleri ve yüksek sesle kitap okumak problemi kısa sürede aşmanızı sağlayacaktır. Takıp çıkarılabilen damaklık takıldıktan sonra ilk 1 hafta ağrılı geçse de sonrasında apareylerin varlığına alışılmaktadır.

Takılıp çıkarılabilen damaklık kullanılırken her yemekten sonra dişlerin ve apareylerin fırçalanması gerekir. Damaklıklarınızı ortodontist tarafından verilen hijyenik kaba koyarak yemek yiyebilir, ardından tekrar takabilirsiniz.

Damaklık Kullanmanın Avantajları

Ortodonti tedavilerinde damaklık kullanarak dişlerinizin daha sağlıklı bir dizilişe sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Kişiye özel olarak tasarlanan damaklıklar sayesinde ortodontik tedavilerinizi hızlandırabilirsiniz. Küçük yaşlarda kullandığınızda ise çene yapınızın gelişimini yönlendirebilir ve dişlerinizin gelişmesini desteklersiniz. Damaklık çeşitleri sayesinde size özel tedavi yöntemlerinden hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

Damaklık kullanmanın avantajları:

 • Damağınıza sahip olması gereken genişliği kazandırırsınız.
 • Ortodonti tedavisinde hızlı sonuç alırsınız.
 • Her yaşta kullanabilirsiniz.
 • Herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşmazsınız.
 • Ekonomik olduğu için tedavi masraflarınızı arttırmaz.
 • Darbelere ve sert yiyeceklere karşı herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Ortodonti tedavisinden daha hızlı sonuç almak isteyenlerin doktor önerileriyle damaklık kullanması büyük avantaj sağlamaktadır.

Damaklık Kullanımının Dezavantajları

Sabit ya da takılıp çıkarılabilen damaklık kullanmak hasta için bir süre zorlayıcı olsa da alışma sürecinden sonra diş telinden bir farkı kalmayacaktır. İlk takıldığı 4 gün ağrıya sebep olan damaklıklar, 1 haftanın sonunda ağızdaki uyumunu tamamlar. Bu zaman diliminde konuşmada da zorluk çeken hastalar, yüksek sesle kitap okuma egzersizleriyle bu durumu hızlıca aşabilirler.

Damaklık kullanmak ayrıca tükürük salgısını çoğalttığı için yutkunmada zorluk görülebilir. Bunun dışında herhangi bir alerjik durum ya da ağız içi deformasyon görülmemektedir. Damaklıklar takılı iken ayrıca sert yiyecekler tüketilmemekte ve asitli, yapışkan besinlerden uzak durmak gerekmektedir.

Damaklık Tedavisi Ücretleri

Damaklık kullanmanın avantajları sizlerin de doktorlarınıza bu durumu önermenize neden olabilir. Sabit ve takılıp çıkarılabilen damaklık ücretleri birbirinden farklıdır ancak ekonomik olduğu için rahatlıkla tercih edilecektir. İlk muayenede hekiminiz damaklık çeşitleri, tedavi ve damaklık fiyatları hakkında sizi bilgilendirecektir.

Damaklık Tedavisi Süresi

Sabit damaklık ve takıp çıkarılabilen damaklık doktor önerisiyle birlikte tedavinin belli bir aşamasında kullanılır. Yaklaşık 6 – 8 ay kullanılan damaklıklar, damağın ideal genişliğe ulaşmasının ardından çıkarılırlar. Ancak elde edilen gelişmenin korunması için 6 ay boyunca uyurken damaklık kullanmak gerekebilir. Damaklık kullanımından sonra diş teli tedavisine devam edilir ve dişler olması gereken dizilimine ulaştığında tedavi noktalanır. Damaklık tedavisi süresi Çocuk Ortodonti ya da Yetişkin Ortodonti Tedavisi dahilinde belirlenir.

Damaklık Temizliği

Damağın genişletilmesi ve dişlere yer açılması için kullanılan damaklık çeşitleri, su ve diş fırçası yardımı ile temizlenmelidir. Damaklık tedavisi sırasında macun ya da sabun kullanmaya gerek yoktur. Ayrıca dişler düzenli olarak temizlenmeli ve dişlerin arasında yiyecek artıkları kalmamasına dikkat edilmelidir.

Damaklık Kırılır Ya Da Kaybolursa Ne Yapılmalıdır?

Damaklık kullanırken karşılaşılan ciddi sorunlardan biri damaklığın kırılmasıdır. Eğer damaklığınız kırılır ya da kaybolursa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir. Tedavinizin aksamaması için mutlaka yeni damaklık yapılması gerekir.

Ortodonti tedavilerinden hızlı sonuç almak ve damak içi problemlerinden kurtulmak için kullanılan damaklıklar sayesinde mükemmel dişlere kavuşmak artık daha kolay….

Yorum Yap