Estetik Diş Teli

Estetik diş teli tedavisi, metal diş telleri yerine son yıllarda kullanılan ve kişinin görünüm kaygılarını ortadan kaldıran ortodontik tedavi yöntemleridir. Hastaların beklentilerine göre şekillenen estetik diş telleri, üretilen malzemesine göre farklı isimler alır. Hemen hemen aynı zamanda sonuç veren estetik diş teli tedavileri, hastanın tedavi alternatiflerini çoğaltmaktadır.

Şeffaf ya da metal diş teli, plaklar ya da lingual teller kişinin diş ve çene yapısına göre tercih edilmektedir. Özellikle estetik kaygısı olan sanatçılar, oyuncular, yöneticiler, satış ve pazarlama uzmanları, halkla ilişkiler ve IK çalışanları, eğitimciler için estetik diş teli en ideal yöntemdir. Kişinin doğal görünümünü bozmaması da en büyük avantajlarındandır.

Estetik Diş Teli Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Estetik diş teli tedavisi, metal tellerin görünümünü sevmeyen, ortodonti tedavisinin iş ve sosyal yaşamını etkilemesini istemeyen herkese uygulanabilir. Ayrıca:

 • Plak kullanımına uygun fiş çapraşıklığı olan kişilere,
 • Ağız, diş ve çene yapısı tedaviye uygun olan kişilere,
 • Dişleri arasında aşırı büyük boşluk bulunmayanlara,
 • Alt ve üst çene kemiklerinde gömülü diş bulunmayanlara,
 • Çene yapısında anormallik bulunmayanlara,
 • Estetik kaygısı olan kişilere,
 • İşi ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem verenlere uygulanabilir.

Estetik diş telleri arasından doktoru ile birlikte seçim yapan hasta, renkli lastikler ve şeffaf braketlerle tellerine daha güzel bir görünüm kazandırabilir.

Estetik Tel Çeşitleri

Estetik diş teli çeşitleri son yıllarda ortodonti teknolojisinin gelişmesiyle birlikte artış gösterdi. Özellikle hastaların, görünüm kaygıları nedeniyle metal teller daha az tercih edilmeye başlandı. En çok tercih edilen estetik diş teli çeşitleri ise şunlar:

Metal Diş Telleri: Klasik tel tedavisinin bir numaralı aktörü olsa da son yıllarda renkli lastiklerle estetik hale getirilmiş olan metal diş telleri, ekonomik olması nedeniyle tercih edilir.

Porselen Diş Telleri: Diş rengine en yakın braketler olduğu için tercih edilen porselen diş telleri, metal tellere göre daha az dayanıklıdır. Hoş görünümlü ve fark edilmeyen estetik diş teli çeşitleri kategorisinde yer alır.

Lingual Diş Telleri: Dişin arka yüzeyine yerleştirilen braketlerle yapılan diş teli tedavisi olarak adlandırılan lingual tedavi, dışarıdan fark edilmemesi nedeniyle estetik diş teli çeşitleri arasından en çok tercih edilendir.

Şeffaf Plaklar: Diş teli olmasa da diş teli tedavisinde kullanılan yöntem olan şeffaf plaklar, ortodonti tedavisinde kullanılan tellerin görünümünü etkilemesini istemeyenler için önerilmektedir. Set halinde ortodonti uzmanı tarafından verilen plaklar, belli aralıklarla değiştirilerek kullanılırlar. Telsiz ortodonti olarak da adlandırılırlar. Estetik diş teli tedavisi yöntemi, hastanın diş çapraşıklıklarının boyutuna ve çene yapısına göre ortodonti uzmanı tarafından belirlenir. Tellerinin günlük yaşamını etkilemesini istemeyenler için şeffaf braketler ve plaklar en doğru tercih olacaktır.

Estetik Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Tüm ortodonti tedavilerinde olduğu gibi estetik diş teli tedavisi amacı; dişlerin doğru sıralanmasını sağlamak ve çene yapısının gelişimine destek olmaktır. Gelişen teknolojiyle birlikte istenilen yaşta yapılabilen estetik diş teli uygulamaları sayesinde düzgün sıralanmış dişlere sahip olmak ve ağız sağlığınızı korumak daha hızlı gerçekleşmektedir. Eğer siz de görüntünüze ve sağlığınıza önem veriyorsanız estetik diş telleri doğru tercih olacaktır. Her hasta için özel olarak tasarlanan ve doğal gülüşe kavuşmayı hızlandıran estetik diş teli avantajları:

 • Erişkin yaşlarda tedaviye başlayanlar için ideal tercihleri oluştururlar.
 • Görünmez teller tercih edildiğinde estetik kaygıları yok ederler.
 • Estetik diş telleri her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir.
 • Çene ve dişler düzgün konuma getirilir.
 • Kişinin fiziksel görünümü iyileşir ve özgüveni artar.
 • Diş kırıklarının ve kayıplarının önüne geçilir.
 • Açma ve kapama ile konuşma ve yemek yeme sıkıntıları giderilir.
 • Estetik diş teli tedavisi ile çocukluktan kalma diş problemleri çözülür.
 • Herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmadıkları için kolayca uygulanır.
 • Solunum ve uyku rahatsızlıklarının önüne geçilir.
 • Estetik diş telleri iş hayatını ve sosyal yaşamı etkilemez.

Estetik diş telleri, kişinin hayal ettiği doğal gülüşüne ve görünümüne kavuşmasını sağlaması açısından ortodonti tedavilerinin en avantajlı olanıdır.

Estetik Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Estetik diş teli avantajları olduğu kadar tercih edilen diş teli çeşidine göre dezavantajları olabilecek bir tedavidir. Kullanılan diş teline göre tedavi süresinin klasik yöntemlere göre biraz daha uzun sürmesi söz konusu olabilir. Dişin arkasına takılan lingual tellerin temizliğinin zor olması, metal tellerin istenildiği zaman takılıp çıkarılamaması da hasta için dezavantaj yaratacaktır. Ayrıca tedavinin 2.5 yıla yakın bir süreye ulaşabilmesi, ilk zamanlarında ağrı ve ağız içi yara oluşturması, kişinin istediği her şeyi yemesine izin vermemesi nedeniyle sıkıntı yaratabilmektedir. Ancak alınan sonuca bakıldığında bu sıkıntılara değdiği görülecektir.

Estetik Diş Teli Tedavi Ücreti

Estetik diş teli tedavi ücretleri; seçilen diş telinin türüne ve üretim malzemesine, kişinin sahip olduğu ortodontik problemin boyutuna, tedavi planına ve süresine, uygulanacak diğer tedavilerin olup olmamasına göre değişecektir. Estetik diş teli fiyatları, metal tellere göre daha yüksek olacaktır. Özellikle lingual teller, dişlerin arka yüzeyi için özel olarak üretildiğinden fiyatları da bütçe zorlayıcı olabilmektedir.

Estetik Diş Teli Tedavi Süresi

Ortodonti tedavileri bilindiği üzere uzun süren ve emek isteyen bir tedavidir. Hem doktor hem de hasta bu uzun süreyi sabır göstererek atlattıklarında muhteşem sonuçlara ulaşacaklardır. Estetik diş teli tedavisi süresi, seçilen yöntemin tedavide ne kadar etkili olduğuna, kişinin çene ve diş yapısındaki problemin büyüklüğüne, diğer diş tedavilerine ihtiyacı olup olmamasına, hekimin tedavi planına göre değişecektir.

Hangi Estetik Teli Seçmelisiniz?

Ortodonti tedavilerinde kullanılacak olan teller hastanın beklentisine ve ortodontik bozukluğun boyutuna göre belirlenir. Metal teller, estetik diş telleri ile karşılaştırıldığında daha baskın kuvvet uyguladıkları için tedavi süresinin kısa olmasını isteyenler tarafından tercih edilebilir. Lingual teller ise özellikle mesleği gereği insanlar ile iletişim halinde olan kişiler, sanatçılar, tiyatrocular, yöneticiler tarafından talep görebilir. Aynı şekilde şeffaf plaklar da görünümünün metal tellerle etkilenmemesini isteyenler için ideal olabilir. Diş ve çene yapınızın ihtiyacı olan tedavi uzman hekiminizin kontrolünden sonra alternatif yöntemlerle birlikte size sunulur. Kendinizi aynada nasıl görmek istiyorsanız seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Yorum Yap