Porselen Diş Teli

Porselen Diş Teli (Şeffaf Diş Teli)

Son yıllarda ortodonti teknolojisinin gelişmesiyle birlikte tel çeşitleri de artmıştır. Porselen diş teli ya da şeffaf diş teli olarak adlandırdığımız ve metal diş teline göre daha az görünür olan teller, özellikle yetişkinler ve estetik kaygısı olanlar tarafından tercih edilmektedir. İş ve sosyal yaşamının ortodonti tedavisinden etkilenmesini istemeyenler için şeffaf diş teli tam bir kurtarıcıdır.

Seramik ve diş renginde üretilen porselen diş telleri, geleneksel tellerin aksine cama benzeyen birleşik bir maddeden yapıldığı için tedavi süresince varlıklarını hissettirmezler. Yetişkin kullanımı için tasarlanmış olan porselen diş telleri, leke tutmamaları açısından da avantajlıdır. Metal diş tellerine göre daha hassas oldukları için bakımlarının özenle yapılması gerekir. Ağız ve dişler ile tam uyumlu olan şeffaf diş telleri ortodontinin yeni gözdesidir.

Porselen Diş Teli Kimlere Uygulanır?

Öncelikli olarak estetik ve görünüm kaygısı olanların tercih ettiği porselen diş telleri, ağız ve diş yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Aynı zamanda porselen diş teli tedavisi:

 • Genel ortodontik problemleri olan kişilere
 • Çapraşık ya da yanlış yerde konumlanmış dişleri olanlara
 • Yüz ve çene yapısı dengesiz olan kişilere
 • Diş kayıpları ve kırılmaları olanlara
 • Önde konumlanmış dişleri olan kişilere
 • Çiğneme ve konuşma fonksiyonları bozuk olan kişilere
 • Alt ve üst diş kavislerinde anormallik olanlara
 • İleri ya da geride konumlanmış çenesi olan kişilere
 • Gülümsemesinden rahatsız olan kişilere
 • Ağız solunumu, parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıkları olanlara
 • Ağız kapanışında güçlük çekenlere
 • Çene kitlenmeleri yaşayanlara, çene eklemlerinden ses gelenlere
 • Dudak ve damak yarığı gibi sorunları olanlara
 • Ağzında eksik diş olanlara
 • Çapraşıklık nedeniyle diş eti hastalıkları ve çürük dişlere sahip olanlara
 • Dişlerinin arasında geniş boşluk olanlara
 • Erken süt dişi çekimi yapılanlara diğer tel seçenekleriyle birlikte önerilebilir.

Geç kalınmış ortodontik tedavilerde kurtarıcı olan şeffaf diş telleri, doktor ve hastanın beklentilerine göre rahatlıkla uygulanabilir. Porselen diş teli tedavisi, estetik kaygılara cevap veren bir tedavi yöntemidir.

Porselen Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf braketler kullanılarak yapılan tedavi, metal tellerle aynı görevi görmektedir. Porselen diş teli nasıl takılır diyenler için porselen diş teli uygulamalarının da metal teller gibi gerçekleştirildiği söylenebilir. Takılması ve çıkartması hemen hemen aynı aşamaları kapsamaktadır.

İlk muayene ile kişinin ortodontik bozuklukları tespit edilir ve diş dolgusu, çekimi gibi diğer yöntemler gerekli ise uygulanır. Şeffaf diş telleri takılırken ağız içi genişletme apareyi ile hekim rahat çalışma ortamı sağlar. Diş teli takılırken dişlerin kuru olması için tükürüğü izole edecek aletler kullanılır. Porselen braketler teker teker yapıştırılır ve pürüzlendirme işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında özel bir yapıştırıcı kullanılarak braketlerin diş ile bütünleşmesi sağlanır. Uygulama ark tellerinin braketler içinden geçirilmesi ile tamamlanır.

Porselen diş teli tedavisi ile diş renginde üretilen porselen teller, yine aynı renkte ya da şeffaf yapışkanlar yardımıyla diş yüzeyine yapıştırılır. Böylece dışarıdan bakıldığında herhangi bir görüntü bozukluğu hissettirmez. Bu durumda hasta kendini daha rahat hisseder ve gülümsemekten çekinmez. Düzenli kontroller ile kişinin dişlerinin gelişimi takip edilir ve karşılaşılabilecek problemler çözülür. Şeffaf diş teli estetik görünümüyle günlük hayatta rahatlık sağlar.

Neden Porselen Diş Teli Özellikleri ve Avantajları

Gelişen diş hekimliği teknolojisiyle birlikte dişlerinin görünümünden rahatsız olanlar için farklı tedavi alternatifleri sunulmaya başlandı. Bunlardan biri olan porselen diş telleri, klasik metal tellerinin belirginliğine karşın dikkatli bakılmadıkça fark edilmemesi nedeniyle tercih ediliyor. Ayrıca erken yaşlarda tedavi olamayan, sürekli insanlarla iletişim halinde olması gereken kişiler için ideal çözüm oluyor.

Kişiye özel olarak tasarlanan ve dişe takıldığında fark edilmeyen yapısı ve estetik olması nedeniyle tercih edilen şeffaf diş teli avantajları:

 • Porselen diş telleri ile metal diş telleri arasında tedavi süresi bakımından çok fark yoktur.
 • Porselen diş telleri son yıllarda gelişen teknoloji ile en az metal braketler kadar güçlü hale gelmiştir.
 • Metal braketlerden daha büyük olsalar da şeffaf oldukları için fark edilmezler.
 • Şeffaf diş telleri kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
 • Darbelere ve sert yiyeceklere dayanıklılık gösterir.
 • Tedavi sürecini iyi şekilde gözlemleyebilme şansı vermektedir.

İlerleyen yaşlarında tel taktırmak isteyenler için en iyi çözüm olan porselen diş teli tedavisi sayesinde görünüm kaygısı duymadan dişlerinizin ideal ve konumuna gelmesini sağlayabilirsiniz.

Porselen Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Şeffaf diş teli tedavisi uygulanırken karşılaşılacak birkaç dezavantaj bulunmaktadır. Bunların en başında porselen tellerin, metal tellere oranla daha yavaş sonuç vermesi gelmektedir. Bu durumun nedeni şeffaf diş telleri takıldığında sürtünmenin fazla olmasıdır. Ancak yine de 1 – 2 aylık gecikme büyük bir zaman dilimi olmayacaktır.

Porselen tellerin bir diğer dezavantajı da dayanıklılığının daha az olmasıdır. Metal tedavisinde olduğu gibi hastanın yediklerine dikkat etmesi braketlerin kırılmasını engelleyecektir. Asitli içeceklerden ve sert yiyeceklerden uzak durulması, hastanın istediğini yiyememesi de dezavantajlı olacaktır.

Porselen Diş Teli Tedavisi Ücretleri

Şeffaf diş teli fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Her hastanın ortodontik bozukluğu farklı olduğu için tedavisinde kullanılacak malzeme ve tedavi süreleri de birbirine benzemeyecektir. Dolayısıyla porselen diş teli fiyatları muayene sonrası belirlenecektir.

Porselen diş teli fiyatları aynı zamanda metal diş tellerine göre daha pahalıdır. Özel olarak üretilen şeffaf diş telleri için kullanılan malzeme dolayısıyla bu ücret farkı görülmektedir. Hastanın diğer diş tedavilerine ihtiyacı olup olmaması, tedavinin kapsamı ve süresi de ücretlendirmede etkili olmaktadır.

Porselen Diş Teli Tedavisi Süresi

Şeffaf diş teli tedavisi, metal diş teli uygulamalarına göre daha uzun sürmektedir. Bunun nedeni porselenlerde sürtünmenin fazla olmasıdır. Ancak bu uzunluk 1 – 2 ayı geçmeyeceği için sorun yaratmayacaktır. Ortalama 1 – 2.5 senede tedavi noktalanmış olacaktır. Kişinin ortodontik bozuklukları ve tedavi planı tellerin ne zaman çıkarılacağını belirleyecektir.

Porselen Diş Teli Bakımı

Porselen diş tellerinin temizliği metal tellere göre daha zordur. Hassas yapılı olan şeffaf diş telleri temizlenirken özel fırçalar ve yöntemler kullanılmalıdır. Doktor önerilerine göre yapacağınız diş temizliğinin dışında tellerinizin darbe almamasına ve lastiklerinizin kopmamasına özen göstermeniz gerekir.

Siz de dişlerinizin ideal görünümüne kavuşması için tedavi boyunca fark edilmeyen şeffaf diş tellerini tercih edebilirsiniz. Kısa sürede doğal dişlere, gülüşlere ve özgüveninize kavuşursunuz.

Yorum Yap