Ortodonti Sürecini Nasıl Kısaltırız?

Ortodonti Sürecini Nasıl Kısaltırız?

Ortodonti tedavisi, uzun süren ve sabır gösterilmesi gereken bir süreçtir. Hem hasta hem de ortodontistin yoğun emek verdiği diş teli tedavisi, zahmetli sürecin sonunda hastaya ideal diş yapısını kazandırmaktadır.  Diş teli taktırmak isteyenler, uzun tedavi süresini ve belli kısıtlamaları göze almalıdırlar.

Diş tellerinin uzun süre kullanılması her hastanın şikayetçi olduğu konuların başında gelir ve diş teli kullanma süresini kısaltıp kısaltamayacaklarını merak ederler. Ortodontik bozukluğun şiddetine, hastanın yaşı ve uyumuna bağlı olarak değişen diş teli tedavi süresi, randevular aksatılmadığında ve doktor önerilerine uyulduğunda kısalacaktır.

Diş Teli Tedavisi Süresi

Diş teli tedavisi kaç ay sürer diye merak edenlere ortalama 8 – 30 ay arasında bir tedavi süreci belirtilebilir. Diş teli tedavi süresi, esas olarak hastanın ortodontik sıkıntılarına, diş ve çene yapısına, ağız sağlığına, dişlerinin nasıl konumlandığına ve diğer diş hekimliği tedavilerine ihtiyacı olup olmamasına göre değişmektedir.

Ortodontist ve hasta arasındaki uyumdan etkilenen diş teli tedavi süresi; hekimin bilgi ve deneyiminin yanında, karşılıklı gösterilecek özene de bağlıdır. Ortodonti tedavi süresi ve uygulama bitimine kadar hastanın braketlerine zarar verecek davranışlarda bulunmaması, ağız hijyenine dikkat etmesi ve hekimin öngörüleri tedavide başarıyı getirecektir.

Ortodonti tedavisinde teller ilk takıldığında hafif ağrı yapacaktır. İlk 4 gün ağrı kesici kullanmak gerekebilir. Ancak 1 hafta sonra hastanın ağrısı azalacaktır. İlk hafta aşıldıktan sonra düzenli kontrollerle gelişim ve değişim takibi yapılır. Diş teli ne kadar süre takılır sorunuza hekiminiz bu süre içerisinde cevap verecektir. Kimi çapraşıklıklar 8 ayda düzelirken kimileri 30 ayı dahi geçebilir.

Ortodonti Tedavi Süresini Hızlandıracak Öneriler

30 ay benim için çok uzun bir süre, "Ortodonti sürecini nasıl kısaltırız?" diyorsanız doktorunuzun önerilerini ve yönlendirmelerini dinlemeniz gerekiyor. Diş teli takıldıktan sonra atacağınız her olumlu adımla tedavi sürenizi kısaltabilirsiniz.

Diş teli tedavi süresini en aza indirmek için yapabilecekleriniz:

  • Diş teli tedavi süresini kısaltmak için dikkat etmeniz gereken en önemli konu tellerinizin takılmasıyla birlikte ağız sağlığınız olmalıdır. Çapraşık dişlerde normal dişlere göre daha çok yiyecek biriktiği için hastanın tellerinin takılmasından sonra daha da özenli olması gerekecektir. Girintili ve çıkıntılı bir mekanizmaya sahip olan braketlerin ve tellerin diş yüzeyine yapıştırılmasından sonra bakteri oluşumunda artış görülecektir. Bu nedenle dişlerin özel fırçalarla ve temizleyicilerle fırçalanması gerekecektir. Ağız sağlığına özen gösterildiği taktirde diş teli tedavi süresi kısalacaktır.
  • Ortodonti tedavi süresini kısaltmak için braketlere ve tellere zarar verecek yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Diş tellerinin kopmasına neden olacak katı ve sert gıdaların tüketilmesinden kaçınmak önemlidir.
  • Dişlere yapışacak sakız, lokum ve çikolata gibi yiyeceklerin kesinlikle tüketilmemesi gerekir.
  • Elma, armut, erik gibi sert yiyeceklerin parçalara bölünmeden yenmemesi gerekir.
  • Kola, gazoz, meyveli soda gibi asitli içeceklerin de tüketilmemesi diş teli tedavi süresi üzerinde etkili olacaktır.
  • Fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler, cips gibi çerezler tüketildiğinde diş tellerinin kopma ve braketlerin kırılma ihtimali vardır. Bu da diş teli süresi için tehlikeli durumlardandır.
  • Aynı zamanda dişlerinize ve çenenize gelebilecek darbelerden kaçınmanız, kalabalık ve hareketli ortamlardan uzak durmanız gerekecektir.
  • Ağız dışı apareyler kullananların spor ve diğer fiziki aktivitelerden kaçınması diş teli tedavisi süresi için olumlu etki yaratacaktır.

Diş teli kullanma süresini kısaltmak için; ortodontist önerilerine uygun beslenmek, tellere ve braketlere zarar verecek hareketlerden kaçınmak, kötü alışkanlıkları bırakmak gerekir. Bilinçli hasta ve doktor uyumu ile ortodontik tedavi planlanan sürede bitecektir.

Ortodonti tedavi süresi ve diş teli tedavisini hızlandırmanın yollarını ortodonti uzmanları ile tartışabilir, aklınıza takılanları sorabilirsiniz...

Yorum Yap