Ne Zaman Ortodonti Uzmanına Görünmelisiniz?

Ne Zaman Ortodonti Uzmanına Görünmelisiniz?

Ortodonti tedavisi, ağız içi sağlıklı yapının oluşturulmasında gerek duyulan diş hekimliği yöntemidir.  Kişinin yaşam kalitesini arttırmanın yanında estetik görünüm kaygılarını da yok eden ortodonti tedavisi; sağlıklı dişlere, diş etlerine ve kemik yapısına sahip olan herkese uygulanabilir. Yetişkinlerde ortodonti tedavisi için zamanaşımı söz konusu olmasa da çocuklar için ortodontik tedavinin ne zaman başlayacağı önem taşımaktadır.

Çocukların ilk ortodonti muayenesi süt dişlerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte yapılmalıdır. Ancak ortodontistler, muayene yaşının en geç 7 olması yönünde anne ve babaları uyarmaktadır. Bu yaşta tespit edilen sorunlar hızlı şekilde kontrol altına alınabilir ya da gelişimi gözlenerek ileri yaşlarda tedavi edilebilir. Çocukların dişlerini daha küçük yaşlarda muayene eden aile diş hekimleri, erken müdahale edilmesi gereken bir ortodontik bozukluk tespit ederse, ortodonti uzmanından destek isteyecektir.

Ortodonti muayene yaşı olarak kemik yapısındaki düzensizlik de önemli olmaktadır. Ergenlik döneminde olan hastalar için ortodontik tedavi boyunca yüz ve çene gelişiminin iyi takip edilmesi gerekir. Ergenlik dönemi içerisinde hastanın yüz yapısı sürekli değişebileceğinden, bu yaşlarda uygulanan ortodontik tedavide, hastanın yüz gelişimini doğru şekilde yönlendirilecektir.

Çocuklarda Ortodonti Tedavisinin Yaşı

Çocuklarda ortodonti tedavisinin yaşı 7 – 9 yaşlar olarak gösterilse de süt dişlerinin başlamasıyla birlikte ortodontik kontrollerin de yapılması gerekir. Ortodonti tedavi yaşı olarak herhangi bir sınır gösterilmese de 7 – 9 yaşlarında yapılacak ilk muayene ile çocuğun herhangi bir diş ya da çene problemi olup olmadığı tespit edilmelidir. Muayene yaşı ve en geç tedavi süresi olarak 11 – 12 yaşları gösterilebilir.

Diş teli tedavilerinden hızlı sonuç alınması isteniyorsa daimi dişlerin gelişimiyle birlikte ortodonti muayenelerinin aksatılmaması gerekir. Ciddi çene eklemi problemlerinin erken teşhisi ve tedavisi önemlidir. Çocuklar için ortodonti tedavisinin süresi kişinin yaşına, problemin şiddetine ve uygulanacak tedavi yöntemine göre değişebilir. Düzenli muayeneye gelen, braketlerini ve tellerini sık sık kırmayan, ağız bakımına dikkat eden çocuklarda minimum sürede tedavi tamamlanmaktadır.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Ne zaman ortodonti uzmanına görünmelisiniz kestiremiyorsanız dişleriniz ve çeneniz size konuyla ilgili sinyal verecektir. Aşağıdaki belirtileri ya da sorunları kendinizde ya da çocuğunuzda gözlemliyorsanız, vakit kaybetmeden bir ortodonti uzmanına muayene olmalısınız.

Ortodontik tedavi sebepleri:

  • Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış dişler veya gömük dişler
  • Süt dişlerin erken ya da geç kayıpları
  • Dengeli olmayan yüz ve çene yapısı
  • Ağızdan solunum
  • Parmak emme, tırnak yeme, yanak – dudak ısırma durumları
  • Uzun süre emzik ve biberon kullanma
  • Çiğneme ve konuşmada zorlanma
  • İleride veya geride konumlanan çene yapıları
  • Önde konumlanmış dişler
  • Alt ve üst dişlerin hiç temas etmemesi vb.

Ortodonti muayenesi için diş görünümünüzde ve çene yapınızda anormalliğe rastlamanız yeterlidir. İleri yaşlarda ciddi sorunlara ve diş kayıplarına sebep olacak problemlerle karşılaşmamak için ortodonti tedavi yaşı olarak önerilen erken yaşlara dikkat etmelisiniz. Ortodontik tedavinin belli bir yaşı yoktur ancak erken müdahale dişlerinizi kurtarır.

Ortodonti muayene yaşı hakkında bilgi almak için diş hekimleri ile iletişime geçin...

Yorum Yap