Diş Teli Tedavisi Yaptırmazsanız Karşılaşabileceğiniz 10 Problem

Diş teli tedavisi; kişinin çapraşık diş problemlerini çözmek, olması gereken diş dizilimine ve çene yapısına sahip olmasını sağlamak için yapılır. Diş teli tedavisi yapılmadığı taktirde hem estetik hem de sağlık açısından çeşitli problemler ortaya çıkabilir.

Diş teli tedavisi yaptırmazsanız karşılaşabileceğiniz problemler öncelikli olarak sağlık açısından olacaktır. Alt ve üst çene dengesizlikleri, çiğneme problemleri, sindirim sistemi sorunları, konuşmakta zorlanma gibi problemler karşınıza çıkacaktır. Ortodontik tedavi yapılmadığında yaşanan bu problemler daha da ilerleyecek ve kötüleşecektir. Bu nedenle ortodontik bozukluklarda mutlaka tedavi olmak gerekmektedir.

“Diş teli tedavisi yaptırılmazsa ne olur?” sorusu kafasını kurcalayanlar ve ortodontik tedavi için hala ikna olamayanlar için karşılaşılması muhtemel 10 problem:

  1. Diş çürümesi ve diş kaybı

Diş teli takılmazsa karşılaşılabilecek en önemli problem dişlerin çürümesi ve buna bağlı olarak kaybedilmesidir. Diş araları çapraşıklık nedeniyle yeterince temizlenemediğinden diş çürümeleri meydana gelecek ve diş taşları oluşacaktır. Temizlenmeyen diş taşları da çürüklere ve diş kayıplarına neden olacaktır.

  1. Diş eti ve kemik hastalıkları

Diş teli taktırmak için hala ikna olmayanlar, diş eti hastalıkları ile karşılaştıklarında sorunun ne kadar önemli olduğunu anlayacaklardır. Çapraşık dişler, bakteri oluşumuna zemin hazırladığı için diş eti hastalıklar meydana gelecektir. Bu da sürekli diş eti kanamalarına, ağrılarına, diş köklerinin zayıflamasına sebep olacaktır.

  1. Çene ve eklem problemleri

Diş teli tedavisi yaptırmazsanız karşılaşabileceğiniz problemler arasında çene ve eklem rahatsızlıkları da yer alacak. Kapanış bozuklukları, baş ağrıları, çeneden ses gelme vb. sorunlar günlük hayatınızı derinden etkileyecek.

  1. Çiğneme problemleri

Diş teli tedavisi yaptırılmazsa ne olur diyenler için sosyal hayatı etkileyecek bir diğer sebep de çiğneme fonksiyonlarının aksaması. Isırma sırasında ağrı, çiğnemede sıkıntı ve konuşmada bozukluklar diş teli taktırmadığınızda başınıza geleceklerden birkaçı.

  1. Mide ve sindirim problemleri

Diş teli takılmadığında çiğneme fonksiyonlarında görülen problemler yemeklerin iyi öğütülememesine ve sindirim sorunlarına da yol açabilir. Dolayısıyla yemek yemek sizin için bir eziyet haline gelebilir.

  1. Konuşma problemleri

Yine dişlerin doğru şekilde sıralanmaması konuşma fonksiyonlarının tam olarak yerine getirilmemesine neden olabilir. Bu durum özellikle iş hayatınızı etkileyebilir.

  1. Ağız hijyeni

Ortodontik tedavi yaptırılmazsa ne olur diyenler için bir diğer belirtmek istediğimiz sorun da ağız hijyeninin yeterince sağlanamamasıdır. Çapraşık dişlerin araları tam olarak temizlenemediği için ağız kokusu meydana gelebilir, diş taşı oluşumu artar.

  1. Yüz estetiği

Diş teli takılmazsa karşılaşılabilecek bir diğer sorun da estetik kaygılardır. Yüz estetiği, dudak şekli ve çenenin görünümü kişinin hayatını etkileyecek anormalliklere sahip olabilir. Bu durumda da ortognatik cerrahi gerekli görülebilir.

  1. Özgüven problemleri

Diş teli tedavisi yaptırmazsanız karşılaşabileceğiniz problemler arasında en önemlilerden biri budur. Dişleriniz düzgün olmadığında gülmekten çekiniz ve gülerken sürekli elinizle ağzınızı kapayabilirsiniz. Bu durum ciddi psikolojik problemlere neden olabilir.

  1. Sosyal ve mesleki sorunlar

Diş teli takılmazsa sosyal ve mesleki hayatınız da bu durumdan etkilenebilir. İnsanlardan  ve arkadaşlarınızdan uzaklaşabilir, mesleğinizde geri planda kalabilir, mutsuz bir hayat yaşayabilirsiniz.

Diş teli tedavisi yaptırmazsanız karşılaşabileceğiniz problemler uzman ortodontistler tarafından 1 – 3 yıl gibi bir süreçte kolaylıkla aşılabilir. Yaşam kalitenizi artıracak, özgürce gülümsemenizi sağlayacak ortodonti tedavi avantajlarını kaçırmayın…

Yorum Yap