Sağlıklı Dişler İçin 10 İpucu

Ağız ve diş sağlığının öneminin fark edildiği ülkelerde, diş hekimlerine 6 ayda bir zorunlu olarak gidilirken ülkemizde ortalama 2 yılda bir diş hekimine gidildiği görülmektedir. Dolayısıyla ilk olarak sağlıklı dişlerin öneminin anlatılması ve ağız hijyeni bilincinin kazandırılması gereklidir. Sağlıklı dişler ve olması gereken standartlara sahip bir ağız yapısı oluşturmak sandığımız kadar zor değildir. Birkaç basit yöntemle diş hastalıklarından korunmak mümkündür.

Hem sağlık hem de estetik avantajları bulunan sağlıklı dişlerin, temizliğinin ve bakımının ihmal edilmesi diş eti iltihaplarından diş kayıplarına kadar birbirinden farklı rahatsızlıklara neden olabilir. Tüm hayatımızı etkileyecek olan sağlıksız dişlere sahip olmak istemiyorsak diş sağlığı için yapılması gerekenler hakkında bilinçlenmemiz gerekiyor.

Sağlıklı dişler için 10 ipucu ve diş sağlığı için önerilerimiz şunlar:

  1. Ağız temizliğinize özen gösterin.

Sağlıklı dişler için ipucu isteyenlere ilk önerimiz elbette ağız temizliğine dikkat etmeleri yönünde olacak. Temiz bir ağız için yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın ve ağız gargarası yapın. Diş plaklarını ve diş aralarında kalan yemek artıklarını hem fırçalama hem de gargara ile uzaklaştırabilirsiniz. Özellikle uyumadan önce dişlerinizi diş ipi ile temizleyerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

  1. Sert yiyecekleri dişlerinizle kırmayın.

Sağlıklı dişler için ipuçları listemizin en önemli maddelerinden biri de sert yiyecekleri dişlerinizle kırmamanızdır. Fındık, ceviz gibi kabuklu ve sert yiyecekler diş kırıklarına neden olacağından bu besinleri özel aletlerle kırın. Aksi taktirde arka dişleriniz kırılabilir, bu da diş çürüklerine neden olabilir.

  1. Dengeli beslenin.

Dengeli beslenmenin sağlıklı dişlerle ne alakası olacak diye düşünmeyin. Vücudunuz için gerekli olan vitamin, mineral ve protein miktarını almazsanız dişleriniz güçsüz olur ve sararır. Ayrıca köklerden zayıflar, sallanır hatta dökülür. Dolayısıyla öğünlerinizi aksatmadan, ihtiyacınız olan protein ve vitamin kaynaklı besinleri tüketmeniz gerekir. Böylece hem beyaz hem de güçlü dişleriniz olur.

  1. Şekerli gıda tüketmeyin. (Ya da dişlerinizi hemen fırçalayın.)

Şekerli gıdaların ne kadar zararlı olduğunu sağlıklı dişler için öneriler listemiz dahilinde bir kez daha tekrarlayalım. Mümkün olduğunca şekerli gıdalardan uzak durarak dişlerinizi koruyabileceğinizi de söyleyelim. Eğer yine de şekerli gıdaları tüketiyorsanız mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Şeker içeren besinler diş yüzeylerine tutunarak diş çürüklerine sebep olmaktadır, unutmayın.

  1. Lifli ve sert gıdalarla dişlerinizi temizleyin.

Sağlıklı dişler için ne yapmalı diyorsanız mutlaka havuç ve elma gibi yiyecekleri tüketerek dişlerinizi temizleyin. Bu doğal yöntemler dişlerinizin arasındaki plakları söküp atacak…

  1. Azı dişlerinize fissür örtücü uygulama yaptırarak çürükleri önleyin.

Azı dişleri her zaman daha çok çalışan dişlerimizdir. Ancak çürümeye meyilli olan azı dişlerimizi iyi şekilde temizlemezsek canımız sıkılabilir. Özellikle çocuklarda fissür örtücü uygulamalar yapılarak dişler korunabilir.

  1. Şekersiz sakız çiğneyin.

Diş sağlığı için yapılması gerekenler arasında çok basit bir önerimiz de var. Şekersiz sakız çiğneyerek dişlerinizin temizlenmesini, diş aralarında biriken bakterilerin yok edilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca şekersiz sakız sayesinde daha çok tükürük üretir, ağız kokusunun da önüne geçmiş olursunuz.

  1. Diş hekimi kontrollerinizi aksatmayın.

Sağlıklı dişler için 10 ipucu listemizde hekim kontrollerinin ne kadar önemli olduğu da var elbette. Düzenli diş hekimine gitmek diş çürüklerinin ve diş eti rahatsızlıklarının erken teşhisini sağlayacaktır.

  1. Renkli ve gazlı içeceklerden uzak durun.

Aslında çok basit olan ancak aklınıza gelmeyen bir önerimiz daha var. Sağlıklı dişler için ne yapmalı diyorsanız meyve suyu, kahve gibi renk yapıcı içecekler ile kola gibi gazlı içecekleri tüketmeyin. Böylece çürüklerin ve kötü görünümlerin önüne geçin.

  1. Flor uygulaması ile dişlerinizi güçlendirin.

Sağlıklı dişler için ipuçları listemizde son olarak flor uygulamasının öneminden bahsedelim. Dişleri koruyan flor uygulaması özellikle çocuklarda diş çürüklerini engelliyor, unutmayın. Şekerli gıdalar ve gazlı içeceklerin zararları flor uygulaması sayesinde en aza indiriliyor.

Sağlıklı dişler için 10 ipucu listemizdeki önerilerimiz bunlar. Siz de basit tavsiyelerimizi deneyerek sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz. Düzenli ağız bakımı ve diş hekimi kontrolleri ile çürükleri önüne geçmiş olursunuz. Dişlerinizin ihtiyacı olan ortodonti ve estetik diş tedavilerini yaptırarak daha güzel bir gülüşe kavuşabilirsiniz.

Yorum Yap