Metal Diş Teli Mi Şeffaf Diş Teli Mi? Hangisini Seçelim?

Metal Diş Teli Mi Şeffaf Diş Teli Mi? Hangisini Seçelim?

Ortodonti tedavi yöntemleri son yıllarda çeşitlenmeye başladı. Klasik metal tellere; şeffaf teller, lingual yöntemler, şeffaf plaklar ve apareyler rakip oldu. Diş ve çene yapılarını düzeltmek için en avantajlı yöntemler kullanılır hale geldi.

Diş teli taktırmak isteyenler hangi yöntemden yararlanmaları gerektiğini merak ediyor. Genellikle metal ve şeffaf diş telleri arasında kalan hastalar, doktorlarının önerileriyle tellerini seçiyorlar. Peki hangi diş teli en iyisi? Metal diş teli mi şeffaf diş teli mi? Yıllardır kullanılan klasik metal teller ile son dönemlerde giderek talep gören şeffaf teller arasındaki fark ne? Hangisi daha iyi sonuç veriyor? Ekonomik olan hangisi? Birlikte inceleyelim…

Geleneksel Tedavi: Metal Diş Telleri

Şeffaf diş teli mi yoksa metal diş teli mi sorusu akıllarını kurcalayanlar için metal diş tellerinin ortodonti tedavilerinde en çok kullanılan yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Dişlerin ön yüzeyine ya da iç tarafına yerleştirilebilen metal diş telleri en belirgin braket türü olduğundan estetik kaygısı olan hastalar tarafından tercih edilmemektedir. Ancak ekonomik olması, pahalı bir tedavi olarak adlandırılan diş teli tedavilerinde tercih edilmesini sağlamaktadır.

Tedavi sürecini en net şekilde gözlemlemeyi sağlayan metal diş telleri, şeffaf diş tellerine oranla daha hızlı sonuç vermektedir. Çocuklarda erken yaşlarda çene ve diş yönlendirmelerinde %100 başarı sunan metal teller, renkli lastiklerle göze daha hoş gelebilirler.

Estetik Kaygısı Olanlara Şeffaf Diş Telleri!

Şeffaf diş teli mi yoksa metal diş teli mi diye düşünenler için son yıllarda şeffaf tellerin çok sık tercih edildiğini söyleyebiliriz. Görünümünün metal teller ile bozulmasını istemeyenler tarafından tercih edilen şeffaf diş telleri, dikkatli şekilde bakılmadıkça fark edilmezler. Porselen ya da seramik tellerin işlevleri metal teller ile aynıdır. Ancak şeffaf diş teli:

  • Metal tellere oranla daha kolay kırılır.
  • Metal diş tellerine göre daha kolay lekelenir.
  • Diş temizliğinin iyi yapılmadığı durumlarda, diş taşı ve bakteri oluşumuna elverişlidir.
  • Metal diş tellerine oranla daha az kuvvet uygularlar.

Şeffaf diş teli tedavisi, metal diş tellerine oranla pahalı bir tedavi olabilir ancak görünümüne önem verenler için en iyi alternatiftir. Aynı zamanda şeffaf tellerin metal tellere nazaran tedavi süresini uzatma gibi bir durumu yoktur. Kişinin ortodontik bozukluğuna göre birkaç aylık gecikmeler yaşanabilmektedir. Metal diş teli mi şeffaf diş teli mi ikilemi yaşayanlar için bu durum da ayırt edici olabilir.

Metal Diş Telleri İle Şeffaf Diş Telleri Arasındaki Farklar

Metal diş teli mi şeffaf diş teli mi sorusuna cevap bulamayanlar ve 1 – 2,5 yıl süre kullanacakları diş telini doğru seçmek isteyenler için şeffaf diş teli metal diş teli farkı:

  • Metal diş telleri dışarıdan bakıldığında fark edilmektedir. Şeffaf teller ise dikkatli ve yakından bakılmadığı sürece fark edilmemektedir.
  • Metal diş telleri ile gülmek hasta için bir kaygı olurken şeffaf diş telleri kullananlarda böyle bir kaygı oluşmamaktadır. Metal diş teli mi şeffaf diş teli mi diye düşünenler için en belirleyici özelliklerden biri bu olabilir.
  • Şeffaf diş telleri takılan dişler, metal diş telleri takılan dişlere oranla daha kolay lekelenebilirler.
  • Metal teller, şeffaf tellere göre daha dayanıklıdır.
  • Şeffaf diş teli mi yoksa metal diş teli mi diye düşünen hastalar bütçelerini zorlamak istemiyorlarsa metal diş tellerini tercih edebilirler.
  • Şeffaf diş telinin metal diş telinden farkı ayrıca diş taşı oluşumlarında da görülmektedir. Şeffaf tellerin yapısı diş çürüklerine daha müsaittir.

Kişinin diş ve çene yapısının yanında estetik kaygılarına ve kullanım rahatlığına göre tercihini yapacağı metal ve şeffaf diş tellerinin her ikisi de aynı işlevi görmektedir. Her iki tedavide de ilk hafta ağrı ve ağız içi yaralar görülebilir. Hasta her istediğini yiyip içemeyeceği için diş teli tedavilerinde braket ve tel seçimi yaparken en dayanıklı ve hızlı sonuç verecek olan seçilmelidir.

Şeffaf ve Metal Diş Teli Fiyatları

Şeffaf ve metal tel arasındaki fark olarak tel fiyatlarını da örnek gösterebiliriz. Diş teli tedavilerinin yüksek ücretlerle yapıldığı düşünüldüğünde en makul ve ekonomik seçeneği tercih etmek isteyebilirsiniz. Bütçenizi sarsmayacak bir diş teli tedavisi görmek isterseniz metal diş telleri doğru tercih olacaktır.

Metal diş teli fiyatları ile şeffaf diş teli fiyatları arasında 500 – 2000 TL gibi bir fark görebilirsiniz. Ancak diş teli seçerken fiyatından önce ne kadar hızlı sonuca ulaştıracağını ve sizin için uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

Metal diş teli mi şeffaf diş teli mi sorunuza önerilerimizle yanıt bulabilirisiniz, doktorunuzla birlikle ideal tedaviyi belirleyebilirsiniz.

Yorum Yap