Tam Seramik Kaplamalar

Dişlerden herhangi birinin madde kaybına uğraması ya da desteksiz kalması sonucu oluşan boşlukların, çürüme, kırılma, çatlama gibi diş hasarlarının giderilmesi için kullanılan tam seramik kaplamalar, alt yapısında güçlendirilmiş porselen bulunan ya da tamamıyla blok olarak güçlendirilmiş porselenden yapılan estetik olarak en gelişmiş kaplamalardır. Estetik diş hekimliği alanında en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Ağız kapanışının ve çiğneme kuvvetinin etkilendiği diş yapısı bozukluklarında da kullanılan tam seramik kaplamalar, metal içermediği için doğal dişler gibi ışık geçirme özelliğine sahiptir. Tam seramik kuron kaplamalar, hem mekanik hem de kimyasal olarak dişe yapıştırıldığı için metal destekli porselenlere göre daha güçlü bir şekilde dişe tutunurlar. Tam seramik kuron, diş etleri çekilse de estetik görünümlerini korumalarıyla da avantaj sağlarlar.

Tam Seramik Diş Kaplama Neden Yaptırılmalıdır?

Diş çürükleri ve kırıklarına ya da aralıklı diş durumlarına göre ihtiyaç duyulan tam seramik kuronlar özellikle estetiğin önemli olduğu ön grup dişlerde uygulanırlar. Aynı zamanda kuron diş kaplama uygulanmasını gerekli kılan durumlar:

 • Ön dişte sık sık düşen kompozit dolgu ve kırık,
 • Diş eti ile uyumsuz metal destekli porselen kronlar,
 • Estetik olmayan diş formu ve diş eti seviyeleri,
 • Kanal tedavili ön dişte kırık,
 • Kaza sonucu ön diş kaybı, ortodontik tedavi ve tam seramik kronlar ile restorasyon,
 • Aşınmış ve renk değiştirmiş dişler, azalmış kapanış yüksekliği.

Ayrıca tam seramik kaplamalar, kanal tedavisi sonrasında diş dokusunu kuvvetlendirmek, estetik nedenlerle gülüşü düzeltmek, diş sıkma ve yetersiz beslenme nedenleriyle dişte oluşan aşınmayı telafi etmek için de kullanılır. Tam seramik diş kaplama uygulaması estetik kaygıları yok etmektedir.

Tam Seramik Kuron Dişler Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Tam seramik diş kaplama yapılırken ilk olarak dişlerin röntgeni alınır. Çürük dişler temizlenerek dolgu malzemesi ile doldurulur. Tam seramik kuron için dişlerin hazırlanması ve ölçü alınması işlemine geçilir. Hazırlanan kuronlar 2.seansta dişlere yapıştırılır. Geçici kuronlar kullanılarak uyum sorunlarının tespiti gerçekleştirilir. Dişlerin tam olarak adapte olması için düzeltmeler yapılır. Seramik diş kaplamalar, renk, şekil ve uzunluk açısından diğer dişlerle uyumlu olacak şekilde tasarlanır. Eğer seramik kaplama kuronu destekleyecek kadar diş yoksa bir post yardımıyla temel kurulabilir. 2 seans sonunda kuron diş kaplama işlemi tamamlanır ve hasta günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir.

Tam Seramik Kuron Tedavisinin Avantajları

Diş kırıklarını gideren ve kaybedilen dişlerin tekrar kazanılmasını sağlayan tam seramik kaplamalar avantajlarıyla yaşam kalitenizi arttırırlar. Tam seramik kuron uygulamaları sayesinde:

 • Doğal dişlere en yakın görünüm elde edilir.
 • Metal altyapılı kaplamalara oranla dişlerde daha az aşındırma görülür.
 • Sıcak soğuk hassasiyeti oluşmamaktadır.
 • Metal destekli kuronlara göre daha yüksek tutuculuk sağlanır.
 • Alt yapısında metal olmadığı için diş eti hizasında koyu renk çizgi görülmez.
 • Tam seramik diş kaplama alerji riski oluşturmamaktadır.

Uzun süre sorunsuzca kullanılan tam seramik kaplamalar, estetik görünümün yanında rahat bir gülüş sağlarlar.

Tam Seramik Kaplama Fiyatları

Kuron diş kaplama fiyatları, uygulama yapılacak olan diş sayısına, kaplama malzemesinin kalitesine, diş taşı temizliği ya da dolgu işlemlerinin gerekli olup olmamasına göre belirlenmektedir. İlk muayene sonrasına seramik diş kaplama fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Tam seramik kaplamalar için kullanılan malzeme klinikler arası farklılık gösterebilir.

Tam Seramik Uygulama Ne Kadar Sürer?

Tam seramik diş kaplama uygulamasının süresi, kaç adet dişin kaplama yapılacağına göre değişmektedir. Dişlerin hazırlanma süresine göre 1 – 2 haftada seramik diş uygulaması tamamlanır. Tedavi planı ve süresi kişiye özel şekilde hazırlanacaktır.

Tam Seramik Kuron Mu Metal Porselen Mi?

Tam seramik kuron mu yoksa metal porselen mi ikilemi yaşayanlar için tam seramik diş kaplamaların tutuculuklarının metal destekli olanlara göre daha iyi olduğunu bilmeliler. Dişeti çekildiğinde metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururken full seramikler estetik görünümlerini korurlar. Doku uyumları da yüksek olan kuron diş kaplamalarda metal alt yapı olmadığı için tam seramik dişlerde, diş eti hizasında koyu renk çizgi olmamaktadır. Tam seramik kaplamalar daha fonksiyoneldir. Tam seramik kuron diş kaplamaları sayesinde doğal görünümlü ve dayanıklı dişlere ulaşmak mümkündür.

Yorum Yap