Diş Teli Fiyatları ve Ortodonti Tedavi Ücretleri

Diş Teli Fiyatları ve Ortodonti Tedavi Ücretleri

Diş ve çenelerde meydana gelen ortodontik problemleri çözüme kavuşturan ortodonti tedavileri, zaman ve emek isteyen uygulamaları kapsamaktadır. Aynı zamanda kullanılan ağız içi ve ağız dışı apareylerin ve malzemelerin maliyetini de karşılamayı gerektirir. Diş teli fiyatları, her hasta için özel olarak belirlenecektir.

Doğal diş dizilimine ve gülüşe sahip olmanızı sağlayacak tedavilerde ortodonti fiyatları klinikten kliniğe değişmektedir. Diş teli fiyatları belirlenirken birçok faktör birlikte değerlendirilir. Ortodonti fiyatları:

 • Toplam tedavi süresi,
 • Dişlerdeki çapraşıklığın miktarı,
 • Kullanılan malzemenin türü,
 • Kullanılan malzemenin kalitesi,
 • Hasta yaşına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Genel olarak halk arasında ortodonti tedavi ücretleri için pahalı bir tedavi olduğu kanısı yer almaktadır. Ancak unutulmaması gereken; diş teli tedavilerinin önemli bir uygulama ve zaman – fiyat değerlendirmesinin denk olduğudur. Bazı kliniklerde SSK güvencesi olan hastalara indirim yapılırken 18 yaşından küçük hastaların tedavileri devlet hastanelerinde ücretsiz yapılmaktadır.

Ortodonti tedavi ücretleri:

 • Ortodontik fotoğraf ve tetkik çalışmaları,
 • Sürme rehberliği,
 • Bilgisayarlı sefalometrik film analizi ve cerrahi planlama,
 • Cerrahi planlama ve antero pasterior sefalometrik film analizi,
 • Dudak yastıkçığı kullanımı,
 • Sabit kapanış yükseltici tatbiki,
 • Ara dönem sefalometrik film analizi ve model yapımı,
 • Ortodontik model yapımı ve analizi,
 • Mini vida uygulamasının yapılması,
 • Ortodontik ameliyat arkı kullanımı,
 • Ortodontik modellerin face-bow ile birlikte artikülatöre taşınması,
 • Alçı yüz maskı yapılması,
 • Model set-up yöntemler ve işlemlerin yapılmasından sonra belirlenmektedir.

Diş teli fiyatları ve ortodonti ücretleri; tercih edilen braketin kalitesine, tellerin üretildikleri malzemenin çeşidine, tedavi planına ve süresine, diğer diş hekimliği tedavilerine ihtiyaç duyulup duyulmamasına göre değişmektedir.

Metal Diş Teli Fiyatları

Ortodonti fiyatları açısından bakıldığında en ekonomik olan metal diş telleridir. Klasik ortodonti tedavi yöntemi olan metal diş telleri, tedavi sürecinin en iyi gözlemlendiği ve hızlı sonuç veren tel çeşididir. Klinikler arası değişen fiyat politikaları olsa da metal diş teli fiyatları, 1500 – 2500 dolar arasında seyretmektedir. Tellerin kalitesi ve tedavinin şekli, karşılaşılacak ücretleri belirleyecektir.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları (Porselen Diş Telleri )

Estetik kaygısı yüksek hastalar tarafından tercih edilen şeffaf diş telleri, metal diş tellerine nazaran daha pahalıdır. Şeffaf diş teli fiyatları; braketlerin küçük ve saydam renkte olması, fark edilememesi nedeniyle her bütçeye hitap etmeyebilir. Ağız içindeki zarif duruşu da tercih sebebi olurken metal braketlere göre daha dayanıksız olduğu için kullanımı sırasında dikkatli olunması gerekir. Aksi taktirde maliyetler artacaktır.

Damon Braket Fiyatları

Özel kilit detaylı mekanizmaya sahip olması ve lastik ya da diş teli kullanılmadan tel bağlantısı yapılabilmesi nedeniyle klasik tellere oranla daha kullanışlı olan damon braket fiyatları 2000 – 3000 dolar arasında değişmektedir. Sürtünme kuvvetinin azlığı nedeniyle ağız içinde tahriş oluşturmaması da diğer yöntemlere göre avantajlı olmasını sağlamaktadır.

Lingual Braket Fiyatları

Diş teli maliyeti belki de en fazla olan görünmeyen tellerdir. Diş teli tedavisi fiyatları açısından lingual braketler ortalamanın üzerindedir. Dişlerin arka yüzeyine takılması zahmetli olan lingual diş teli fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesine ve uygulama yapılacak bölgedeki dişlerin durumuna göre değişebilir. Braket fiyatları açısından görünmeyen diş tellerinin yerine ekonomik seçenek isteyenlere metal teller önerilir.

Şeffaf Diş Plağı Fiyatları

Ortodonti tedavi ücretleri seçilen tellerin üretildiği malzemeye göre değiştiği için tel kullanmak istemeyen hastalara diş plakları önerileri yapılabilir. Ancak şeffaf diş plakları her hastaya uygulanamamaktadır. Özel ve maliyetli bir tedavi yöntemi olan şeffaf diş plağı fiyatları; dişlerin durumuna, tedavi planına ve kullanılacak plak sayısına göre değişecektir. Diş teli fiyatları, şeffaf plak fiyatlarına göre daha ekonomik gelecektir.

Diş teli tedavisi fiyatları ve tedavi planı hakkında en sağlıklı bilgiyi ilk muayenenizden sonra alabilirsiniz. Her hastanın ortodonti planı özel olarak hazırlanacağından ortodonti tedavi ücretleri de farklılaşacaktır. Kliniklerde 3000 TL ile 15000 TL arasında farklı diş teli fiyatları karşınıza çıkacaktır. Ancak önemli olması gereken tedavi ücretleri değil alacağınız sonuçlardır. Ömür boyu kullanacağınız sağlıklı dişler için uzman ortodontistlerden yardım almanız avantajlı olacaktır.

Yorum Yap