Ağız Dışı Aparey

Ağız dışı apareyler, çene anormalliklerinin ve rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ortodonti apareyleridir. İleri ve geri çene durumlarında gerekli olan ortodopedik kuvveti uygulayan ağız dışı apareyler, kafa, ense veya alından destek alarak dişlerin ve çenenin gelişimini yönlendirirler. Ortodontik ağız dışı aparey kullanımı büyümenin hızlı olduğu 12 – 16 yaşlarında kullanılarak hastaya sağlıklı bir görünüm kazandırma amacıyla yapılır. Bu yaşlarda daha etkili sonuç veren ağız dışı aygıtlar, çene aparatı ve ortodonti yüz maskeleri, ortodonti uzmanlarının diş teli uygulamalarının başarısını da arttırırlar.

Günde 16 – 18 saat arası kullanılan ağız dışı apareyler, takıp çıkarmanın hastanın kontrolünde olması nedeniyle, istekli tedavilerde daha hızlı sonuç verirler. Bu nedenle tedaviyi önemsemek ve hekim önerisi dahilinde kullanmak başarılı tedaviler için gerekliliktir.

Ağız Dışı Apareyler Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Ağız dışı apareyler, ortodonti tedavilerinin kısa sürede başarıya ulaşmalarını sağlar. Sadece çapraşıkların düzeltilmesi için değil, aynı zamanda:

 • Genel ortodontik problemlerde,
 • Çapraşık ya da yanlış yerde konumlanmış dişleri düzeltmede,
 • Yüz ve çene yapısının dengesiz olduğu durumlarda,
 • İleri ya da geride konumlanmış çene durumlarında,
 • Çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını düzeltmede,
 • Önde konumlanmış dişleri düzeltmede,
 • Çene kitlenmeleri ve çene eklemlerinden ses gelmesi durumlarında,
 • Ağız kapanışında sıkıntı olan vakalarda,
 • Alt ve üst diş kavislerindeki anormallikleri düzeltmede,
 • Diş kayıpları ve kırılma durumlarında,
 • Dudak ve damak yarığı gibi sorunlarında,
 • Ağız solunumu, parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıkların tedavisinde,
 • Eksik diş durumlarında,
 • Çapraşıklık nedeniyle diş eti hastalıkları ve çürük problemlerinde,
 • Dişlerinin arasında geniş boşluk olması durumunda
 • Erken süt dişi çekimi vakalarında uygulanabilir.

Ağız Dışı Apareyler – Çene Aparatı

Ağız dışı apareyler üst çene gelişimini frenlemek, çapraşık ya da fırlak ön dişlere yer açmak ve arka dişlerin hareketini engellemek gibi amaçlarla kullanılır. Ortodontik problemleri gidermek için kullanılan ağız dışı aygıtlar:

Headgear (enselik): Üst çene gelişiminin aşırı olduğu durumlarda, büyümeyi frenlemek için kullanılır.

Facebow: Head-gear apareyinin bir parçasıdır. Büyük azı dişine ve ağız dışına takılan kolları bulunmaktadır.

Yüz Maskesi: Üst çene gelişiminin yetersiz olduğu durumlarda, üst çeneyi ve üst dişleri öne almak amacıyla kullanılır.

Chin cup (çenelik): Alt çene gelişiminin aşırı olduğu durumlarda, büyümeyi yavaşlatmak ve geriye doğru yönlendirmek için kullanılır.

Ağız dışı aparey kullanımı ilk muayeneden sonra doktorun öngörüsüyle gerçekleşir. Ailelerin, çocuklarının yüz yapılarındaki anormallikleri erkenden görerek ortodontistlerine başvurmaları gerekir.

Ağız Dışı Apareyler Nasıl Uygulanır ve Kullanılır?

Ağız dışı apareyler kullanılmadan önce hangi apareyin hasta için doğru tercih olacağına ortodonti uzmanları ilk muayeneden sonra karar verirler. Ağız içi ve ağız dışı aşamaları olan apareylerde genellikle ağız içinden sabit bir aparey yapılır ve dişlere yapıştırılır. Hastaların kendilerinin takacağı elastikler, ağız içi apareyinden ağız dışı apareye gerdirilerek takılır. Yüz maskelerinde alından ve çene ucundan destek alınarak üst çeneye kuvvet uygulanır. Chin cup apareylerinde ise kafadan destek alınan bir kep kısmı, çene ucuna yerleştirilen bir çenelik kısmı sayesinde istenilen frenleme sağlanır. Ağız dışı aparey kullanımı, hekiminizin belirttiği süre içerisinde olmalıdır.

Ağız dışı aparey kullanımı sırasında headgear için önce enselik ya da başlık kısmını çıkarın sonra facebow'u çıkarın. Aksi halde yüzünüzü yaralayabilirsiniz. Çocuklarınız oyun oynarken apareylerini çıkartın. Taktığınız apareylere darbe gelmemesine dikkat edin. Böylece sağlıklı bir şekilde ağız dışı apareylerinizi kullanmış olacaksınız.

Ağız Dışı Apareylerin Avantajları

Ağız dışı apareyler, Çocuk Ortodonti Tedavisi kapsamında yanlış çene gelişimlerini frenlemek ve yönlendirmek, ileri yaşlarda karşılaşılacak ortodontik sorunların önüne geçmek için kullanılır. Çene aparatı, alt çene geriliği aparatı ve ortodonti yüz maskesi ile uygulanan aparey tedavisi:

 • Ortodontik tedavilerin hızlı şekilde sonuca ulaşmasına destek olur.
 • İstenildiği zaman çıkarılma rahatlığı tanımaktadır.
 • Çocukların çene gelişimlerini yönlendirmek açısından etkilidir.
 • Tedavi sürecini en iyi şekilde gözlemleyebilme şansı doğmaktadır.
 • Ekonomiktir ve kolay kullanılabilir.
 • Çıkarılabilir olması ağız hijyeninin rahatlıkla oluşturulmasını sağlar.

İleri yaşlarda ciddi çene ve diş problemleri ile karşılaşılmasını engelleyen, cerrahi müdahalelere gerek duyulma ihtimalini azaltan ağız dışı apareyler, sağlıklı diş ve çene yapısı oluşturmayı kolaylaştırmaktadır.

Ağız Dışı Apareylerin Dezavantajları

Ağız dışı aparey kullanımı herhangi bir dezavantaja neden olmasa da ilk alışma sürecinde belli sıkıntılar yaratabilir. Ağız dışı kullanıldığı için fark edilir görünümleri olan bu apareyler estetik kaygılara neden olabilir. Hastanın günlük hayatını etkileyen bu durumda ortodonti uzmanının telkini önemli olacaktır.

Çenelik ve ortodonti yüz maskelerini kullananlar hareketlerinin kısıtlanmasından şikayetçi olabilirler. Aynı zamanda bu durum, hastaların darbelere karşı korumasız kalmalarına neden olabilir. Diş telleri ile birlikte kullanıldıklarında sert ve yapışkan yiyecek tüketimini kısıtlaması ve asitli içeceklerden uzak durmayı gerektirmesi de söz konusu olacaktır. Bahsettiklerimiz dışında diş apareyi kullanılırken herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmamaktadır.

Ağız Dışı Apareyler Fiyatları

Ağız dışı apareyler olarak kullanılan çene aparatı, alt çene geriliği aparatı, ortodonti yüz maskesi ve diğer apareylerin fiyatları; apareyin markasına ve sayısına göre değişebilir. Aynı zamanda hekim tarafından belirlenen tedavi süresine ve planına, kullanılacak diğer ekipmanlara göre farklılaşabilir. Her bir aparey kişiye özel hazırlandığı için fiyatlar değişkenlik gösterecektir. Diş teli tedavisini destekleyici şekilde kullanıldıkları için yüksek ücretlerle karşılaşmanı söz konusu değildir. Ayrıca diş teli fiyatları da aparey tedavisiyle birlikte bütçenize eklenecektir.

Ağız Dışı Aparey Tedavi Süresi

Ağız dışı aparey tedavi süresi, ortodontik rahatsızlıklarınızın boyutuna ve hekiminizin tedavi planına göre değişecektir. Dişlerin sıralanışı, çenenin önde ya da gerideki konumu ile tedavinin gidişatı belirlenecektir. Günde 12 – 18 saat ağız dışı aparey kullanımı söz konusu olacaktır. Çene istenilen konuma getirildiğinde tedavi tamamlanacaktır.

Ağız Dışı Apareyler İle Nasıl Yemek Yenebilir?

Ağız dışı aparey kullananların en çok merak ettikleri konulardan biri de apareyler ile nasıl yemek yeneceğidir. Yüz maskesi ve çene aparatları ile yemek yemede zorlanacağınız için apareylerinizi çıkarıp takabilirsiniz. Katı yiyecekleri ise küçük parçalara bölerek tüketebilirsiniz. Diş teli tedavisinde olduğu gibi yapışkan ve asitli besinlerden de uzak durmalısınız.

Çene ve diş problemlerinizi hızlı şekilde sonuca kavuşturacak, sosyal yaşamınızı etkilemeyecek ve dilediğiniz zaman takıp çıkarabileceğiniz ağız dışı apareylerle geleceğe güvenle bakacaksınız.

Yorum Yap