Full Porselenler

Empress kaplama olarak da bilinen full porselen diş uygulamaları, basınç altında sıkıştırılmış kristal yapılı seramik çekirdek üzerine cam seramiğin pişirilmesi ile elde edilen porselenlerle yapılmaktadır. Yüksek dayanıklılığa sahip porselen dişler, maksimum ışık geçirgenliğine sahip olmasından ötürü doğal dişlere en yakın forma sahiptirler.

Son derece estetik görünüm oluşturan full porselen diş kaplama, seramik yapının doğallığının yanında dişlerin sağlıklı ve kusursuz görünmesini sağlamaktadır. Estetik kaygılar düşünülerek yapılan empress kaplama, fonksiyonel özellikleri ve performans verimliliği ile yıllarca sorunsuz şekilde kullanılmaktadır. Doğal dişe en yakın estetik uygulama olduğu için diğer kaplamalara oranla daha yüksek maliyete sahip olsa da elde edilen sonuç mükemmeldir.

Full Porselenler Hangi Durumda Yaptırılır?

Full porselen diş yapımı estetik kaygıları olan herkese uygun yaşlarda ve koşullarda yapılabilir. Aynı zamanda dişlerdeki aşınmalardan kaynaklı diş boylarının kısalması durumunda, dişlerin renginin koyulaşması ve canlılığını yitirmesi durumlarında full porselen diş tasarımı yapılabilir. Estetik diş hekimliği alanının en çok tercih edilen uygulamalarından olan full porselenler:

 • Aralıklı diş dizilimlerinde,
 • Zamana bağlı olarak fiziksel ve kimyasal aşınma görülen dişlerde,
 • Antibiyotik, fluor kullanımına ve yaşa bağlı renklenmelerde,
 • Kanal tedavilerinde istenen sonuç alınmadığında,
 • Doğum kaynaklı şekil ve doku bozukluklarında,
 • Pozisyon bozukluğu bulunan dişlerde,
 • Çoklu restorasyon gereken diş problemlerinde,
 • Gülüş tasarımında ve sonuç alınamayan beyazlatma işlemlerinden sonra uygulanabilir.

Özellikle estetik kaygının önem kazandığı ön bölge kesici, küçük azı dişleri ve bu bölgedeki tek diş eksikliklerinde empress kaplama yapılarak sorunlar giderilir. Empress diş kaplamaları tamamen hastanın ihtiyaçlarına ve estetik beklentilerine göre uygulanır.

Full Porselen Diş Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Full porselen diş kaplama yapılırken ilk olarak kişinin ağız ve diş sağlığının porselen kaplamaya elverişli olup olmadığı incelenir.

Aralıklı ve aşınmış, renkleşmiş ve minesi deforme olmuş dişlere rahatlıkla uygulanabilen empress kaplama için öncelikle ağız içi ve yüz fotoğrafları çekilir. Ardından diş ölçüleri alınır ve gülüş tasarımı yapılır. Kalıplar üzerinden konuşularak kişinin beklenti ve taleplerine göre dişler için istenen görünüme son şekli verilir. Ardından gülüş tasarımı dediğimiz aşamaya geçilerek lokal anestezi altında full porselen dişler yerlerine uygulanır.

Diş rengine uyumlu geçici tasarımlar yapıştırıldıktan sonra oluşan hassasiyetler gözlemlenir. Empress kaplama dişlerin uyumunda sıkıntı yaşanmaması halinde kalıcı yapıştırma uygulanır. Kişiye uygulama sonrası rahatlıkla yeme içme imkanı veren full porselenler, aynı zamanda dişle uyumlu olması nedeniyle ve kullanılan yapıştırıcının ağız ortamında çözünmemesiyle sıcak soğuk hassasiyeti geliştirmemektedir.

Hem rahat uygulanmakta hem de rahat kullanılmaktadır. Lamina porselen kaplama uygulamalarıyla birlikte en çok tercih edilenlerdendir.

Full Porselen Diş Kaplama Tedavisinin Avantajları

Empress kaplama tedavilerinde doğal diş görünümü ve gülüşün sağlanması dışında ağız sağlığı açısından da avantajlı durumlar oluşmaktadır. Full porselen diş kaplama uygulaması avantajları ve sağladığı yararlar:

 • Diş rengine uygun estetik görünüm oluşturur.
 • Hızlı sonuç veren ve kişinin günlük yaşamına devam etmesini sağlayan uygulamalardır.
 • Diğer kaplama çeşitlerine göre dişe daha iyi tutunur.
 • Diğer kaplamalara göre full porselen diş kaplama daha parlak yüzeylidir.
 • Aşınmalara karşı son derece dayanıklıdır.
 • Dişeti sağlığına herhangi bir zarar vermez.
 • Dişe istenildiği gibi şekil verme imkanı tanır.
 • Kişiye genç ve yüz yapısına uyumlu bir görünüm kazandırır.
 • Empress diş kaplama, diş dokusunu plak oluşumundan korur.
 • Ağızda koku şikayetine neden olmaz.

Ağız içi tüm yumuşak ve sert dokularla uyum içinde olan full porselenler, rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Full Porselenlerin Dezavantajları

Full porselen dişlerin dezavantajı olarak maliyetli olması gösterilebilir. Ayrıca metal yapılardan daha dayanıksız olmaları da empress kaplama için dezavantaj olarak görülebilir. Bunun dışında diş ve ağız sağlığı açısından herhangi bir sıkıntı yaratmamaktadır.

Full Porselen Uygulamasında Alerji Riski

Empress diş kaplama, metalden ziyade cam destekli porselen kullanılması nedeniyle ağız içinde herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmamaktadır. Hazırlanan ilk tasarımın ağız içine yerleştirilmesinden sonra olası uyum sorunları gözlenerek porselenlere müdahale edilebilmektedir. Porselen dişlerin sorun oluşturmadığına emin olunduğunda ise yapıştırma işlemleri gerçekleştirilir.

Full Porselenler Hangi Dişlere Yapılmaz?

Full porselen diş kaplama, çiğneme kuvvetlerinin ve yan kuvvetlerin arttığı arka bölge dişleri olan büyük azı dişlerinde, yan yana birden fazla diş eksikliğinin bulunduğu ön ve arka bölgelerde uygulanmaz. Hangi dişlere empress kaplama yapılamayacağı ilk muayenede belirlenir.

Full Porselen Uygulama Tedavi Süresi

Porselen diş yapımı sırasında uygulanan tedavinin boyutuna ve kişinin ağız sağlığına göre tedavi süresi değişebilir. İlk olarak ağız içi ve yüz fotoğraflarının çekilmesi ve tasarımın yapılması gerekir. Ardından ağız içi yerleşim ve kontroller birkaç seans süreceği için tedavi planını diş hekimleri belirleyecektir. İhtiyaçlarınıza ve gerek duyulan diğer tedavilere göre uygulama süresi değişebilir.

Full Porselen Diş Fiyatları

Full porselen diş fiyatları; uygulama yapılacak diş sayısına, kişinin taleplerine, seçilen malzemenin kalitesine, diğer diş hekimliği tedavilerine ihtiyaç duyulup duyulmamasına ve tedavi planına göre değişebilir. Doğal dişlere en yakın form olan empress dişler, dayanıklılıkları ve geçirgenlikleri nedeniyle diğer kaplama türlerine göre daha pahalı olabilirler. Empress diş fiyatları hakkında en sağlıklı bilgi ilk muayene sonrası alınabilir. Porselen diş yapımı teknolojisiyle birlikte kısa sürede doğal görünümlü dişlere kavuşabilirsiniz. Empress kaplama sayesinde diş kırıkları ve kayıpları eskiden olduğu gibi kabusunuz olmayacak…

Yorum Yap